środa, 19 października 2022

Przedmioty w amerykańskiej szkole /liceum


              Ania swoją wycieczką do Nowego Jorku zainspirowała mnie do odkurzenia starego postu, którego miałam dawno wkleić o amerykańskiej edukacji a raczej o przedmiotach w amerykańskiej szkole.Każdy mniej więcej wie jak wygląda amerykański system edukacji, można przeczytać o tym w tysiącach artykułach na Internecie. Mniej jest wymienionych przedmiotów szkolnych a jest ich tam  bardzo dużo.

           Czy to jest ważne dla Polaka, który i tak raczej nie będzie miał  do czynienia z systemem edukacji amerykańskiej? Moim zdaniem  taka informacja  może być przydatna z kilku powodów. Po pierwsze nasz polski system edukacji jest monotonny, więc trudno być wielobarwną osobą mającą jakiś pomysł na siebie nie mówiąc już o kilku pomysłach a druga sprawa to może się to przydać waszym dzieciom, które będą mieć możliwość ucieczki z polskiego systemu szkolnego oraz dla was, jeśli chcielibyście np. iść na studia w USA.  

           Warto zrobić kilka kursów hobbistycznych, bo to uatrakcyjnia CV a z tego, co się dowiedziałam amerykańskie uczelnie chcą mieć ciekawych ludzi na tzw. Kampusie.  Zapraszam was, więc odo pewnego rodzaju zabawy, burzy mózgów, co wy byście wybrali będąc uczniami amerykańskiego Liceum? Wybierzcie sobie  najlepiej 7 lub 8 przedmiotów .

          Listę przedmiotów skopiowałam z pewnego bloga dziewczyny wymieńca , która pojechała na rok szkolny do USA. Podam wam jeszcze  dodatkowe linki do innych propozycji przedmiotów, bo w każdej szkole  ta pula przedmiotów może się różnić a jest ona spora i bogata. Są  jednak też przedmioty obowiązkowe , które też trzeba zaliczyć ,ale trwają one krócej niż w polskiej szkole.

  • 4 lata matematyki,
  • 4 lata angielskiego,
  • 3 lata języka obcego,
  • 2 lata Historia
  • 2 lata WFu
  • 2 lata biologii,
  • 2 lata informatyki,
  • 1 rok sztuki/plastyki,
  • 1 rok innego przedmiotu ścisłego (np chemii, fizyki),

Przedmioty ;

IĘZYK ANGIELSKI

Jeśli chodzi o sam angielski do wyboru jest 15 różnych zajęć. Zwykły angielski na wszystkich licealnych poziomach a także na poziomach Pre-AP i AP, czyli uniwersyteckich. Są też osobne lekcje dla osób, dla których angielski nie jest ojczystym językiem i jest ich dwa razy więcej niż zwykłych lekcji angielskiego dla Amerykanów.

MATEMATYKA

 Matematyka jest do wyboru 20. Algebra, Geometria, Statystyka i Calculus i każde z tych na różnych poziomach zaawansowania, w tym AP. Mi się tam spodobała matematyka finansowa .

SCIENCE

 W dziale o wdzięcznej nazwie Science oprócz różno poziomowych zajęć z Biologii, Chemii i Fizyki mamy również kilka nietypowych zajęć. To znaczy nietypowych dla nas, Polaków.  Anatomia i fizjologia, aqua science, animal science, kryminalistyka , a także environmental studies, które są prawdopodobnie ekologią i są również na poziomie AP.

SOCIAL STUDIES

 Kolejny dział to Social Studies. Do wyboru jest: world geography, human geography (czyli migracje, kultury, rozmieszczenie ludności), historia świata, historia Stanów, historia Europy, US government, ekonomia, makroekonomia, mikroekonomia, psychologia i sociology through film (czyli jak nazwa wskazuje ogarnianie stosunków społecznych na podstawie filmów).

JĘZYKI OBCE

Następne są języki obce. Tu nie ma nad czym się rozwodzić, po prostu hiszpański, francuski i łacina na kilku poziomach zaawansowania. Jest też hiszpański dla hiszpańskojęzycznych uczniów, czyli wychodzenie na przeciw mniejszościom narodowym i jeszcze coś co jak wnioskuję jest ulepszaniem angielskiego dla Amerykanów i nauka o ewolucji języka i ogólnie o języka w Stanach.

GENERAL ELECTIVES

Następny dział to General Electives i tu dopiero zaczyna się zabawa. Dziennikarstwo, kreatywne pisanie, historia filmu i estetyka, film studies, nauki humanistyczne, discovery (zajęcia dla utalentowanych gdzie rozwijają swoje talenty), ISM (takie warsztaty pracy, ktoś cię bierze pod opiekę i pokazuje zawód),  Model United Nations (o Stanach, polityce i debaty), mitologia, office aide (pomoc w sekretariacie szkoły . Oprócz tego są zajęcia gdzie się człowiek uczy jak napisać CV, gadać na rozmowie kwalifikacyjnej i pracować w grupie. Jest też pisanie na klawiaturze i reading improvement oraz zajęcia przygotowujące do egzaminu SAT. Dalej są zajęcia z debaty, poprawnego mówienia i słownej interpretacji. Później jest yearbook i gazetka szkolna. Na sam koniec działu mamy zającia, które wg opisu mają nam pomóc działać w grupie, tworzyć relacje oraz rozwinąć nasze umiejętności przywódcze.

MARKETING, BUSSINES

 Czas na Marketing. global business, business law, rachunkowość , przedsiębiorczość, bankowość i usługi finansowe, retailing and e-tailing -zarządzania), fashion marketing, sports and entertainment marketing, advertising and sales promotion, business information management (zabawa w wordzie, excelu i powerpoincie), digital and interactive media, web technologies, career preparation work-based learning program. I na koniec school store operations czyli prace na kampusie.

ARCHITEKTURA, PROJEKTOWANIE

Kolejny dział do Institute of Maths, Engineering and Architecture.  architektura, inżynieria, digital elctronics, computer science Interior Design. czyli projektowanie wnętrz.  Institute of Veterinary and agricultural science, ogrodnictwo, projektowanie krajobrazu i zarządzanie turf grass (czyli będą dbać o trawę na boiskach), floral design, wildlife fisheries and ecology, weterynaria a później są różne agricultural mechanics .

CAREER AND TECHNICAL EDUCATION

 Następny dział to Career and Technical Education Institute of Advanced Science and Medicine. Tutaj dużo się powtarza z poprzednich działów, ale oprócz tego są: terminologia medyczna, health science i practicum in health sci-pharm (taki wstęp do farmacji), turystyka .

SZTUKA

To teraz sztuka. Art, art portfolio, historia sztuki, tanieUEFc, fotografia, graphic design, muzyka, teoria muzyki, teatr, applied music (muzyka stosowana , chór, band, orkiestra.

SPORT

 Na koniec Health, Physical Education and Athletics. Health, medycyna sportowa, athletic trainer cheerleading. Jeśli chodzi o typowe sporty to mamy baseball, koszykówkę, golfa, football, piłkę nożną, tenis, pływanie, atletykę, biegi przełajowe, siatkówkę, zwykłe biegi i wrestling, sztuki walki kinxboxing,

Powiem tak ten powyższy wykaz przedmiotów nie jest  szczególnie bogaty jak na warunki amerykańskie , ale ponieważ   te przedmioty a jest ich wiele  były już przetłumaczone to  je  wkleiłam . Poniżej podaje wam zestaw linków  do wszystkich przedmiotów , których uczą się  uczniowie w USA. Są po angielsku , ale to chyba nie będzie problem ;-)

https://blog.prepscholar.com/the-complete-list-of-high-school-classes 

Źródła

https://sites.google.com/ltisdschools.org/lthscoursecatalog2122/courses

http://witaj-ameryko.blogspot.com/2015/05/przedmioty-w-lake-travis.html

 

9 komentarzy:

  1. Ja bym z tego wszystkiego wybrala tylko sztuke, a najchetniej taniec:) Mogloby byc troche fizyki, a poza tym chyba juz nic....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sztuka jest fajna, ale ja bardziej od tańca wybrałabym Historie Muzyki zwłaszcza tej amerykańskiej i Teorie Muzyki , Ze ścisłych przedmiotów to Astronomie zamiast zwykłej fizyki.;-)….

      Usuń
    2. Dobra, przekonalas mnie. Sztuka , fizyka i astronomia:)

      Usuń
    3. Bo ja mam wielki dar przekonywania Aniu ;-) A teraz napiszę ci co ja bym wybrała ;
      1. Literatura amerykańska i kreatywne pisanie , comunication
      2. Historia matematyki i matematyka finansowa
      3. Teoria muzyki i historia muzyki
      4. Gitara , pianino
      5. fotografia , fotografia prasowa i grafika komputerowa
      6. Język hiszpański
      7. Język francuski ,ale tylko przez rok
      8. Dietetyka
      9. Anatomia i fizjologia
      10. Astronomia
      11. psychologia i socjologia
      12. Mitologia
      13. Word Geography i human geography
      14. Antropologia kultury
      15. Joga i Pilates
      Jeszcze ciekawymi przedmiotami wartymi uwagi jest dziennikarstwo , kosmetologia , hotelarstwo , rękodzieło , kryminalistyka , Język włoski historia filmu , praktyczne jest też kursy biznesowe…

      Usuń
    4. Errata miało być ;
      Jeszcze ciekawymi przedmiotami wartymi uwagi są ;dziennikarstwo , kosmetologia , hotelarstwo , rękodzieło , kryminalistyka , Język włoski historia filmu , praktyczne są też kursy biznesowe…

      Usuń
    5. Masz apetyt na nauke:) Ja juz spuscilam z tonu bo wiem, ze wszystkego sie nie naucze. Bede trzymala wtedy pare srok za ogon i w niczym nie bede dobra- a poczytac sobie aby poczytac to moge w domu prywatnie we wlasnym fotelu wtedy, kiedy wlasnie chce:). Stawiam na specjalizacje , wglebianie sie w jakas dziedzine :)

      Usuń
    6. Owszem, dlatego jestem tak hm zauroczona systemem edukacji amerykańskiej, bo wiele można spróbować i mieć na to papiery i zaświadczenia. W polskim systemie to właśnie bardziej w zaciszu domowym można się rozwijać. Dogłębnej wiedzy na dany temat też człowiek nie zdobędzie, bo plan jest naszpikowany wiecznym roszeżaniem podstawy i akurat w tych przedmiotach, które są nam nie potrzebne. Ale rozumiem cie w pewnym etapie życia już nie ma się ochoty na wieczne dokształty i siedzenie na uczelniach czy kursach.
      Ps zapomniałam dodać ,ze fajna też jest religia świata

      Usuń
  2. Wygląda to imponująco bogactwem możliwości, ale mnie zainteresowała strona organizacyjna. Po polsku "Plan Lekcji" - rozkład zajęć w miejscach i czasie, obsada nauczycielska, koordynacja tego wszystkiego, dojazdy, czy inne elementy. Wygląda to na skomplikowaną układankę, nawet jak na warunki amerykańskie, gdzie (według polskiej opinii) każdy dysponuje własnym samochodem.
    Pozdrawiam Krabikord :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam są Krabi inne warunki dzieciaki same jeżdżą samochodami do szkoły, bo od 16 bodajże roku życia mają prawo do zdawania Prawa jazdy, więc każdy ma to prawo jazdy a nie jak w Polsce zdaje po 20 razy. Nie utrudniają tam ludziom życia. No i te lekcje np. biologii czy chemii odbywają się w laboratoriach, bo każda szkoła ma kilka sal biologicznych i chemicznych normalnie wyposażonych a nie tak jak u nas dzieciaki z książek się uczą i nic więcej.
      A tu masz przykładowy plan kleci.
      https://stany.pl/pl/nauka-w-amerykanskiej-szkole.html

      Usuń