Z okazji 80 rocznicy Powstania Warszaw/skiego chciałabym Wam polecić książki pisarki losu polskiego Barbary Wachowicz z cyklu „Wierna Rzeka Harcerstwa.” Cały cykl miał zawierać pięć tomów ,ale stało się inaczej . Za to powstały dwie dodatkowe książki z tego cyklu ; Pierwsza to
Janek Rodowicz „Anoda” – Ułan Batalionu „Zośka” . Bardzo ciekawa historia człowieka, który przeżył powstanie i wojnę ale potem zginął tragicznie .
Oraz druga książka z tego cyklu to Bohaterki Powstańczej Warszawy - my musimy być mocne i jasne . Ta ostatnia książka jest dość ważną dla historii opisującej kobiety w czasie wojny , bowiem skupiano się na działalności mężczyzn w czasie wojny i ich bohaterstwach , Barbara Wachowicz próbowała zapełnić tą lukę . Nawet sam Aleksander Kamiński napisał ,że niestety w swoich książkach bardziej skupił się na mężczyznach choć odwagą i umiejętnościami kobiety dorównywały a nawet przewyższały bohaterstwem mężczyzn . No cóż szkoda ,że się tylko na nich skupił .
Cały cykl warto przeczytać , możemy się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć o tamtej epoce i życiu młodych ludzi w czasie okupacji . Książki są pisane ciekawym językiem , więc nie będziecie się nudzić .
Linki
Bohaterki Powstanczej Warszawy---my musimy być mocne i jasne
Janek Rodowicz Anoda - Ułan Batalionu Zośka
Barbara Wachowicz to też ulubiona pisarka Ziemi Świętokrzyskiej, szczególnie pięknie pisała o Stefanie Żeromskim. W Domu Kultury Szklany Dom w Ciekotach, miejscu urodzin pisarza, jest całe piętro poświęcone jej twórczości. Oprócz jej książek, piękne zdjęcia z młodości.
OdpowiedzUsuńOj wiem Barbara Wachowicz napisała wiele książek nie tylko o tematyce harcerstwa . Jej książki są warte przeczytania, ale ona pisze w pewien patetyczny , zachwycający sposób a to ,niektórych może drażnić . Akurat ten cykl bardzo przypadł mi do gustu , bo lubię tematykę wojenną . Pozdrawiam sierpniową porą .
Usuń