niedziela, 19 maja 2019

Egzamin GED , czyli jak ominąć polską edukację i maturę

 


              O egzaminie GED miałam napisać razem z postem o amerykańskiej edukacji, ale to, co się ostatnio wydarzyło podczas strajku nauczycieli ( mam na myśli groźby nieklasyfikowania uczniów) uświadomiło mi, że ten post wymaga nie wzmianki jak planowałam, ale szerszego opisu. Co prawda aktualnie rządząca w Polsce władza zapanowała nad sytuacją, ale skoro w polskiej  edukacji  od lat panuje pewien chaos …i on raczej długo nie zostanie uporządkowany może warto pomyśleć o alternatywie? 
         Jest jeden bezwzględny warunek trzeba znać bardzo dobrze język angielski, co chyba w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą nieosiągalną, ponieważ już osoby kończące szkoły gimnazjalne, podstawowe znają ten język dobrze. 
           Dobra wiadomość jest taka, ze mając świadectwo ukończenia minimum II klasy polskiego  liceum już możecie zdawać egzamin GED i ominąć całą polską edukację …Fajnie no nie? Warto, więc sporo posiedzieć nad angielskim. Dzięki egzaminowi GED dostaniecie się na każde studia w Polsce i w Europie zachodniej a także na Harward w USA, jeśli ktoś ma takie ambicje. GED otwiera drogę na wszystkie uczelnie świata, więc warto o nim pomyśleć im wcześniej tym lepiej,
A teraz konkretne informacje o egzaminie l

Matura GED

          Jest to amerykański egzamin, powszechnie uznawany za odpowiednik High School Diploma. ( Świadectwa ukończenia szkoły średniej w USA). Aby go zdać należy uzyskać wynik lepszy niż 60% uczniów kończących szkołę średnią w USA. Egzamin GED jest uważany za trudniejszy niż uzyskanie świadectwa dziennego Liceum w Stanach Zjednoczonych, ponieważ kładzie nacisk na formowanie założeń, analizowanie danych, wyrabianie osądu a nie na sprawdzeniu zapamiętywanych treści.
         Uczeń z dyplomem (lub certyfikatem GED), oficjalnym wypisem, wynikami testu SAT, wypracowaniem oraz pieniędzmi może rozpocząć walkę o przyjęcie na uczelnię, jak również o stypendia. ( Choć SAT w praktyce nie jest szczególnie brany pod uwagę tak wyczytałam na pewnym blogu osoby, która dostała się na Harward z dyplomem GED)

Egzamin składa się z 5 testów, które skupiają się na czytaniu, pisaniu, matematyce, naukach ścisłych i naukach społecznych.

Pisanie
Część pierwsza

 Pisanie składa się z dwóch części, pierwsza obejmuje poprawność używania języka angielskiego jak np. konstrukcje zdania. Osoby zdające egzamin mają za zadanie przeczytać np. tekst businessowy, informacyjny bądź publikacje, a następnie napisać recenzję, lub muszą poprawić tekst zgodnie z zasadami językowymi ( amerykański angielski). Uczniowie mają 75 minut na uzupełnienie 50 pytań.

Część druga

 Ten etap egzaminu polega na napisaniu eseju na zadany temat, przeznaczony czas na tę część to 45 minut. Osoby które przed czasem skończą część pierwszą mogą wcześniej zacząć część drugą. Poprawny esej musi być ukierunkowany na zadany temat, charakteryzuje się szczegółowym opisem własnych idei. Uczeń musi zwrócić uwagę na interpunkcję, strukturę zdań, gramatykę, dobór słów i pisownię. Nie ma ograniczenia jeśli chodzi o ilość słów. Esej powinien “wyczerpać” temat. Tematy eseju zazwyczaj nie wymagają specjalistycznej wiedzy, przykładowe tematy to np.: “Wady i zalety życia bez dzieci” bądź “Wpływ rockowej muzyki na nastolatków”. Poziom tej części egzaminu to przedmiot   English 12 ( dla seniorów) w dziennym liceum.

 Czytanie

Jest to test na rozumienie tekstu, trwa 65 minut i zawiera 40 pytań. Test składa się z 5 tekstów z gatunku literatura, 2 z gatunku literatura faktu, każdy ma około 300-400 słów. Literatura to sztuka, poemat i 3 teksty prozy. Literatura faktu może zawierać list, biografię bądź artykuły z gazet. Po każdej części są pytania, które oceniają rozumienie tekstu czytanego i zdolności analizowania tekstu, zastosowania podanych informacji w danych sytuacjach oraz syntezę nowych pomysłów niż przewidziane.

 Nauki społeczne

Test ten wymaga znajomości następujących dziedzin nauki: Historia Ameryki, Historia Świata, Nauka o prawach i obowiązkach obywatelskich, Ekonomia, Geografia a także Ustrój Polityczny. Na test przeznaczone jest 70 minut i 50 pytań. Jest to test wielokrotnego wyboru, niektóre pytania pochodzą z takich dokumentów jak np. Deklaracja Niepodległości. Pytania mogą wymagać analizy wykresu bądź tabelki. Pytania dotyczące rządów czy ekonomii mogą polegać na analizie dokumentów praktycznych, takich jak formularze podatkowe czy rejestracja wyborców. W teście mogą pojawić się także pytania dotyczące globalnego ocieplenia oraz ochrony środowiska. Do tej części egzaminu  warto nauczyć się takich przedmiotów jak History lub World History + US Government.

Nauki ścisłe

Czas na tę część to 80 minut. Test zawiera 50 pytań wielokrotnego wyboru z następujących dziedzin nauki: fizyka, nauka o wszechświecie, ziemi oraz faunie i florze. Test ma za zadanie zbadanie rozumienia, interpretowania oraz zastosowania zdobytej wiedzy. Uczniowie mogą spodziewać się pytań graficznych takich jak mapy, grafy, diagramy. Egzamin obejmuje m.in. takie tematy jak: fotosynteza, klimat, geologia, magnetyzm, energia oraz wiele innych.
Reasumując pytania dotyczące nauk ścisłych, nauk społecznych i czytania ustalają umiejętności jednostki w tworzeniu założeń, oceny i wniosków z materiałów podanych w krótkich fragmentach do zrozumienia.

Matematyka

Na test zawierający 50 zadań przeznaczone jest 90 minut. Test składa się z dwóch części, w pierwszej uczeń może korzystać z kalkulatora, podczas gdy w drugiej nie ma takiej możliwości. Uczniowie dostają kalkulatory przed egzaminem, nie mogą korzystać ze swoich. Materiał z tej części egzaminu zawiera  przedmiot Pre-Calculus lub College Algebra.
 Test wymaga wiedzy z 4 głównych dyscyplin:
  1.  Liczby i operacje liczbowe
  2.  Geometria
  3.  Analiza danych, prawdopodobieństwo i statystyka
  4.  Algebra, funkcje i wzory
Maksymalna ilość punktów, które można zdobyć na test to 800. Aby zdać egzamin, wymagane jest zaliczenie na min. 60%, co oznacza, że student musi uzyskać co najmniej 410 punktów. Ogólnie, średnia liczba punktów powinna być 450 na pięć testów.

Egzamin SAT a egzamin GED

           Wydaję mi się  ,że  wyjaśnienie różnicy między  tymi egzaminami jest ważne , ponieważ wiele ludzi  na forach i stronach internetowych myli te dwa egzaminy uważając ,że mają taką samą range . jest to może spowodowane tym ,że egzamin SAT  jest w Polsce bardziej rozpowszechniony  i można go zdawać w wielu  szkołach w Polsce a egzamin GED można zdawać tylko w Warszawie   w jednym ośrodku egzaminacyjnym ,  
            Egzamin SAT jest egzaminem  tylko uniwersyteckim ważnym tylko przez 5 lat , nie ma rangi egzaminu dojrzałości .natomiast Egzamin GED jest egzaminem ważnym przez całe życie i ma rangę matury w tym polskiej matury , 

Co lepiej zdawać  polską maturę i SAT czy egzamin GED i i ewentualnie SAT .? 

         Z tego co się dowiedziałam   z Internetu lepiej zdawać  GED i ewentualnie jakieś egzaminy uniwersyteckie niż polską mature i SAT . SAT   jest dość specyficznym egzaminem  bardziej dla amerykanów niż obcokrajowców. Wiele osób zdawało SAT i polską maturę i nigdzie się nie dostało na zagraniczne studia natomiast z GED  wiele osób dostało się na prestiżowe uczelnie i nawet byli zwolnieni  na studiach z przedmiotów ,które zdawali na egzaminie GED jeśli uzyskali najwyższy wynik  z danej części egzaminu. Sami  więc musicie zdecydować , co Wam bardziej odpowiada. Wszystkie linki ,które potwierdzają to co napisałam  podam jak zwykle na końcu notki )

A teraz UWAGA!

          Wielu blogerów, którzy opisywali ten egzamin i swoje doświadczenia chwalili się, że egzamin GED jest prościutki nic się nie przygotowywali lub bardzo mało a zdali ten egzamin bardzo dobrze. Nie jest to test banalny ani prościutki naprawdę trzeba porozwiązywać testy, aby zaznajomić się z typem zadań. Przestrzegam przed pójściem na ten egzamin bez przygotowania, bo możecie się słono przeliczyć. Polacy lubią się bardzo przechwalać jak to wszystko jest prościutkie, łatwiutkie. 
           Na pewno niektóre zadanie będą dla was proste, ale inne mogą wam sprawić spory kłopot zwłaszcza, że polska szkoła nie uczy rozwiązywania tego typu zadań np. z chemii czy fizyki ( w Polsce nauka chemii i fizyki to tony zadanek nie na logikę jak w egzaminie GED, a na rozwiązanie mechanicznie.
         Większość Polaków po wyjściu ze szkoły średniej żadnego zadania z fizyki i chemii czy matematyki raczej nie rozwiąże, więc radzę posiedzieć nad testami do tego egzaminu, bo może on was niemile zaskoczyć a szkoda by było.

Kilka przydatnych ciekawostek
  • Do testów GED możecie przygotować się przez Internet; tu macie stronę internetową gdzie można zapisać się na kurs przygotowawczy.KLIK
  • GED przeprowadzany jest w autoryzowanych ośrodkach we wszystkich większych miastach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z tego, co słyszałam pewna firma organizowała w Polsce egzaminy GED tu macie link,KLIK
  • .Każdy stan w USA jest inny i ma swoje wewnętrzne zasady, więc o możliwości przystąpienia do egzaminu należy dowiedzieć się w wybranym ośrodku egzaminacyjnym.
  • Przykładowe testy możecie znaleźć na moim chomiku  lub na innych stronach w Internecie, Wystarczy kliknąć egzamin GED PDF i wyskoczą wam książki w PDF za darmo do ściągnięcia.Tu link KLIK
  • Warto jednak kupić aktualne książki do egzaminu, bo z tego, co wyczytałam, co jakiś czas struktura egzaminu może się zmieniać.

         I to by było tyle na ten temat, szersze informacje znajdziecie w poniższych linkach,
Dla tych osób, co postanowili zdawać ten egzamin życzę powodzenia, 

Źródła ; 

Blogerki ,które zdawały GED i SAT 

17 komentarzy:

  1. To nie władze zapanowały nad sytuacją, bo wciąż nad nią nie panują tylko sami nauczyciele zauważyli, że dalej strajkując w okresie egzaminów tracą poparcie społeczne i w porę strajk zawiesili.
    O egzaminie GED nie mam wiele do powiedzenia, ale zalinkowane materialy chętnie poczytam.
    Krabikord

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapanowali nad sytuacją w tym sensie, że niedopuścili do nieklasyfikowania uczniów przeprowadzili egzaminy na wszystkich szczeblach a nauczyciele byli gotowi na ten krok. Wprowadzili moim zdaniem także dobre prawo, czyli możliwość klasyfikowania uczniów przez dyrektora. Dlaczego uważam, że to dobry krok Ponieważ ukróci możliwość dogadania się nauczyciela z drugim nauczycielem o nie przepuszczeniu danego ucznia do następnej klasy a takie umowy między nauczycielami zdarzały się w szkołach bardzo często i niewiele można było z tym zrobić.

      A co do egzaminu GED wiele młodych osób nie wie o takiej możliwości, mimo że mogliby zdawać ten egzamin i ominąć cale edukacje w Polsce, Młodzi ludzie znają dobrze angielski, więc egzamin GED jest w zasięgu ich możliwości.
      Posty o egzaminie GED często znajdują się na blogach wymieńców, czyli ludzi, którzy pojechali na wymianę do szkoły za granicą, nie wszyscy takie blogi czytają, więc stwierdziłam, że ten post jest potrzebny.
      Mam koleżanki i kolegów, którzy mają dzieci warto, aby dowiedzieli się o takiej możliwości, ich dzieciom będzie wtedy w życiu łatwiej.
      A ty też doczytaj o tym egzaminie na pewno masz znajomych z dziećmi, więc też możesz podać informacje , która skraca edukacje polską. Pomożesz młodym ludziom, ale także ich rodzicom.
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. A można pisać GED po ukończeniu II klasy technikum?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej można liczy się dwa lata szkoły średniej bez względu na typ. Czytałam także, że nawet osoby, które nie chodziły do szkoły średniej zdawały egzamin GED wszystko zależy, w jakim ośrodku zdajesz taki egzamin i jakie są procedury, które można ominąć.
      Pozdrawiam serdecznie,

      Usuń
  3. a czy można zdać GED i polską maturę? czy można tylko jedno?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz zdać i jedno i drugie. Możesz skończyć polskie studia a potem zdawać egzamin GED, bo ten egzamin bardziej się przyda do ubiegania się o przyjęcie na zagraniczną uczelnie niż polskie dyplomy .

      Usuń
  4. Czy jeśli nie skończę szkoły tylko zatrzymam swoją edukację ma poziomie przykładowo 3 klasy technikum to czy po załóżmy 2/3 latach dalej mogę napisać egzamin GED?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście ,że można . Nie ma znaczenia kiedy skończyłaś/ eś daną klasę . Powodzenia .

      Usuń
  5. Witam ,
    Czy wie ktoś może jakiemu poziomowi znajomości j. angielskiego odpowiada GED tzn. chodzi mi konkretnie o poziom C1 lub C2

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem jak GED ma się do certyfikatów językowych, ale myślę, że C1, powinien wystarczyć a może nawet z FCE, czyli B2 też dasz sobie radę. Sprawdź po prostu testy do GED zwłaszcza z literatury, z części humanistycznej a dowiesz się czy twoja znajomość języka jest na wystarczającym poziomie. Pamiętaj, że musisz uczyć się angielskiego amerykańskiego, bo brytyjski angielski to trochę inna wersja języka zwłaszcza, jeśli chodzi o gramatykę. Powodzenia.

      Usuń
  6. Witam,
    Czy mogłabyś proszę podać nazwę ośrodka w Warszawie, w którym mógłbym zdawać GED? Niestety nie mogę znaleźć go w internecie. Dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Link jest w źródłach pt ; Egzamin GED w Polsce , ale podaję ci strony i do facebooka i do strony firmy .

      https://www.facebook.com/csbitpolska/

      http://www.wynajem-sal.pl/

      Usuń
  7. Czy GED nadal są radę zdawać w Polsce? Na stronie podanej przez ciebie nie widzę już takiej możliwości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zadzwoń tam i zapytaj czy nadal można u nich zdać ten egzamin. Jeśli nie można to zapytaj gdzie najbliżej Polski ten egzamin można zdać. Jeśli się czegoś dowiesz to podziel się tą informacją . . Pozdrawiam serdecznie . .

      Usuń
  8. Czy można przystąpić bez ukończonej 2 klasy liceum..?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można ważne ,że chodziłeś dwa lata do szkoły średniej , nie ważne jakie oceny na świadectwie masz .

      Usuń
  9. Tu macie nowe informacje o Egzaminie GED można go także zdawać zdalnie przez internet tylko kamerka jest potrzebna.

    https://lagunita.education/blog/amerykanski-test-ged

    OdpowiedzUsuń