sobota, 15 października 2016

Nobel dla Boba Dylana

         Amerykańska muzyka jest niepowtarzalna i mało, który region świata ma tylu artystów, tekściarzy, co właśnie Stany Zjednoczone. Teledyski, muzyka i teksty piosenek amerykańskich artystów są naprawdę na wysokim poziomie.Oczywiście nie wszystkie, ale większość jest bardzo dobra. Porównajcie sobie lata np. 70, 80 te w Polsce lub nawet w Europie zachodniej z Ameryką. To jest przepaść, której chyba nigdy nie da się zasypiać.
            W tym roku literacką nagrodę Nobla dostał amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta a także rysownik Bob Dylan W moim odczuciu całkiem zasłużenie, bo teksty Boba Dylana są wybitne. Jego utwory zawierają komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne i odwołujące się do literatury a niektóre piosenki są uważane za hymny pokolenia …      Zresztą posłuchajcie sami;

How many roads must a man walk down
 Before you call him a man?
 How many seas must a white dove sail
 Before she sleeps in the sand?
 Yes, 'n' how many times must the cannon balls fly
 Before they're forever banned?
 The answer, my friend, is blowin' in the wind,
 The answer is blowin' in the wind.

 

Mama, take this badge off of me
 I can't use it anymore.
 It's gettin' dark, too dark to see
 I feel like I'm knockin' on heaven's door.

 Knock, knock, knockin' on heaven's door
 Knock, knock, knockin' on heaven's door
 Knock, knock, knockin' on heaven's door
 Knock, knock, knockin' on heaven's door

 

Come you masters of war
 You that build the big guns
 You that build the death planes
 You that build all the bombs
 You that hide behind walls
 You that hide behind desks
 I just want you to know
 I can see through your masks.
Let me ask you one question
 Is your money that good
 Will it buy you forgiveness
 Do you think that it could
 I think you will find
 When your death takes its toll
 All the money you made
 Will never buy back your soul.

 And I hope that you die
 And your death'll come soon
 I will follow your casket
 In the pale afternoon
 And I'll watch while you're lowered
 Down to your deathbed
 And I'll stand over your grave
 'Til I'm sure that you're dead.12 komentarzy:

 1. Siłą twórczości bardów nie jest ich muzyka, bo ona jest tylko środkiem przekazu. Bard nawet nie musi umieć grać, wystarczy, gdy brzdąka sobie do wtóru lub tylko stuka łyżką w stół. Siłą twórczości bardów jest poezja, którą tym środkiem nam przekazuje. A gdy poezja jest wybitna, warta jest wtedy literackiej Nagrody Nobla. Tak też się stało.
  Krabikord

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ale w przypadku Boba Dylana i muzyka stoi na wysokim poziomie przynajmniej w tych piosenkach, które tu podałam;-))))
   Pozdrawiam muzycznie;-)

   Usuń
 2. Ja też lubię Boba Dylana,jest doskonały w swoim zakresie, ale w aspekcie Nagrody Nobla to dla mnie jest wielka przesada.To jednak tylko popkultura i do tego taka dla amerykanskiego tłumu. Jak to się ma inteligencji emocjonalnej, humanistycznej uczciwosci, językowego geniuszu, sensualnej ekstazy innych laureatów? To jakby Jim Morrison dostał pośmiertnie. Niech on sobie dostaje Grammy czy MTV awards dla zasłuzonych. Z pełnym szacunkiem. Nie chcę byc madrzejsza od szacownej Kapituły, ale też się ona amerykanizuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ardiolo skoro Obama dostał pokojową nagrodę Nobla za nic a także Arafat i miał nawet ją dostać Kadafi to w takim gronie osób Bob Dylan miał prawo się zmieścić. Nie mają już, komu dawać Nobla stąd taki wybór. Poza tym te nagrody są czysto polityczne, więc rzadko jest to zasłużone wyróżnienie..
   Dziwi mnie jednak, ze Umberto Eco nie dostał nagrody Nobla, bo naprawdę na nią zasłużył ….
   Pozdrawiam serdecznie ,

   Usuń
  2. Nie rozumiem określenia "pop kultura" (do tego jeszcze "tylko") w odniesieniu do twórczości Boba Dylana. Czy ktoś spróbuje mi to wyjaśnić, ale bezsloganowo?
   Nie rozumiem, skąd sugestia, że w jego poezji brak inteligencji emocjonalnej, humanistycznej uczciwości, językowego geniuszu i sensualnej ekstazy, skoro jest w niej pełno tych wartości?
   Poza tym Grammy i MTV Awards otrzymuje się za muzykę. To prawda, jak twierdzi Ivana, że muzyka towarzysząca wykonaniom poezji B.Dylana na niskim poziomie nie jest, ale jest to nadal jedynie muzyka towarzysząca, poza tym do tych wspomnianych nagród jest mnóstwo kandydatur bardziej na nie zasługujących.
   Nagrody Nobla w dziedzinach literatury, a zwłaszcza pokojowe rzeczywiście często mają charakter "polityczny", ale tym razem z pewnością taka nie miała miejsca.
   Krabikord

   Usuń
  3. Krabi nikt nie kwestionuje geniuszu i wartości tekstów Boba Dylana, ale chyba jeszcze się nie zdarzyło, aby muzyk dostał literacką nagrodę Nobla nawet sam Bob Dylan dystansuje się do tej nagrody. Wiele osób ma mieszane uczucia odnośnie tego wyróżnienia. Mamy np. Umberto Eco, który był wiecznie nominowanym do tej nagrody a naprawdę na nią zasługiwał. Pytanie, dlaczego jej nie dostał?
   Myślę, że tu chodzi o kategorie, w której Bob Dylan dostał to wyróżnienie. Jakby to był pokojowy nobel w dziedzinie muzyki i tekstów piosenek żadnej wątpliwości by nie było.
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. W przypadku B.Dylana to nie muzyk dostał literacką nagrodę Nobla, lecz artysta, którego niektórzy postrzegają jako muzyka. Jednak decydujące jest zdanie samego B.Dylana, czy bardziej uważa się za muzyka, czy za poetę. Myślę poza tym, że on nie dystansuje się do samej nagrody, ale raczej kontestuje cały system przyznawanie tego typu nagród. Bardzo to przypomina postawę naszego Kazika Staszewskiego, który konsekwentnie nigdy nie pojawiał się na żadnych galach i nie odebrał żadnej przyznanej mu nagrody.
   A to, że niektórzy widzą kogoś innego na miejscu B.Dylana nie musi świadczyć o ich nieuznawaniu go jako poetę. Przecież równie dobrze mogą go jako poetę, literata uważać, nawet znakomitego, tylko akurat nie za najlepszego z najlepszych. Czyli wcale nie o kategorie musi chodzić.
   Krabikord

   Usuń
  5. W sumie Krabi możesz mieć racje .;-)Nie wiedziałam ,że Kazik Staszewski odmawia przyjmowania nagród …Pozdrawiam muzycznie . ;-)

   Usuń
 3. Umberto Eco jak najbardziej powinien dostać. Nasz Iwaszkiewicz też się spodziewał, ale on mało pisał rzeczy uniwersalnych, bardziej uwikłany w polskość,ukraińskość. A te pokojowe nagrody to absolutnie polityczne. Ja tez całuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ardiolo chyba nie ma nagrody, która nie byłaby w jakiś sposób polityczna lub spowodowana jakimś układem lub plecami osoby nagrodzonej. Tak ten świat wygląda niestety.

   Usuń
 4. Muszę powiedzieć, że nigdy nie zwracałam dużej uwagi na słowa jego piosenek, a jak tak czytam, to widzę, że ten Nobel mu się naprawdę należał... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zwrócić uwagę na jego teksty są naprawdę dobre. Jakiś czas temu kupiłam wszystkie teksty piosenek Boba Dylana wraz z tłumaczeniem. Bardzo fajnie mi się je czytało;-)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń