poniedziałek, 21 września 2015

Czas...

Today I am a year older.
I had my birthday and I didn’t understand,
how fast a year had gone by.
Why do hours run through my fingers like water?

Time, where do you fly?
Time, you are stealing my day,
Time, I can’t catch up with you.
Would you please wait for me?

Time, you are flying, fading away.
Time, you love the flow.
Time, could I only hold on to you.

Time, tell me, when were you born?
Or were you born together with us?
Time, are you the one who is fading away,
Or is it us who are actually fading away?


16 komentarzy:

  1. Muzyka ciekawa, pociaga...Masz urodziny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie już minęły ;-) . Spodobał mi się tekst piosenki i sama piosenka dlatego wkleiłam .
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Zainteresowalam sie ta artystka i sobie w necie o niej poszukalam. Wlasnie slucham wywiadu z nia w tv niemeickiej- nie jest tak znana jak..hm...kto w Niemczech...jak chociazby Nena, ale cos tam juz mozna o niej uslyszec . To mloda dziewczyna pochodzenia niemiecko- tureckiego. Ojciec Turek, mama Niemka. Bardzo ciekawa osoba:))

      Usuń
    3. A siostra tej piosenkarki jest aktorką znana z roli Horen ze Wspaniałego Stulecia ;-) Tak ja znalazłam ...

      Usuń
    4. No wiem...wlasnie to nazwisko:) Piesn jest chytajaca za uczucia, nie powiem:)) Rozmawialam z jedna Turczynke u nas w pracy, ze aktorka grajaca Hurrem urodzila sie w Niemczech, ma turecko- niemeickie pochodzenie. A kolezanka Turczynka, ze to nie mozliwe, bo ta aktorka mowi z akcentem i uwazala ja za Rosjanke, ktora do roli Hurrem nauczyla sie tureckiego.
      No coz te dzieci z rodzin mieszanych bardzo czesto mowia z akcentem w jezyku rodzicow, ktory byl drugorzedny. Moja Mloda po niemeicku b. dibrze, a po polsku z akcentem, ktory narasta wraz z dluzsza nieobecnoscia w Polsce, wraca z Polski i mowi tip-top. Znowu przerwa i znowu akcent niemeicki dominuje:))

      Usuń
    5. Ta aktorka nauczyła się podobno tureckiego z powodu roli, jaką grała. Podobno wcześniej nie umiała tego języka. Być może w jej rodzinie ten język nie był ważny, bo np. ojciec się z europeizował i ważniejszy był niemiecki. Poza tym w Niemczech jest podobno problem z mówieniem innym językiem niż niemiecki, jest to źle postrzegane. Znam dziewczynę, która wyjechała do Hiszpanii , tam wyszła za mąż, ale dzieci już po polsku nie mówią. Czasami rodzice rezygnują z nauki języka swoich dzieci, po to, aby ich nie obciążać kolejną nauką języka zwłaszcza, że czasami język jest trudny a nie każde dziecko ma talent do języków.

      Usuń
    6. Troche chyba nie tak, bo wywiad z Canan Uzerli ogladalam i ona mowila, ze w domu ojciec mowil do nich po turecku , czyli one mowia w tym jezyku. Meryem Uzerli zas w wywiadzie mowila jak jej zaproponowali role Hurrem, a ona , ze to chyba pomylka bo ona mowi po turecku z akcentem , na co ludzie z agencji, ze wszystko gra bo rola jest dla obcokrajowca i akcent w niczym nie przeszkadza.
      Prawda zas jest to, ze czasy, w ktorych sie one urodzily nie byl sprzyjajacy do nauki jezyka rodzica, ktory pochodzil z innego kraju. Jezeli matka ( Niemka) tych dziewczyn wyrazilaby sprzeciw, to ojciec mialby zabronione mowic w tym jezyku w domu do swoich corek, widocznie w malzenstwie wszystko gralo i dziewczyny jezyk ojca znaja. :))
      A z tymi wychowywanymi zza granica dziecmi to zalezy .Znam malzenstwo. Ona Polka, on Wloch...w domu dominuje niemiecki, bo obaj rodzice plynnie po niemiecku mowia, ale kiedy dzieci sa z ojcem wtedy rozmawiaja po wlosku, kiedy sa z matka wtedy po polsku. przy czym zawsze ktorys z jezykow bedzie cierpial. bedzie niedostatecznie wyuczony, W tym przypadku jezyk ojca ponosi porazke. dzieci rozumieja wszystko co tata mowi, ale nie chca mu po wlasku odpowiadac. Z reguly faceci slabiej sie przykladaja w tych sprawach oddajac paleczke kobietom.- zonom.:)))

      Usuń
    7. No ok:) Masz racje wysluchalam jeszcze raz tego wywiadu. Meryem mowi, ze faktycznie prawie wcale nie mowila po turecku, ale to troche dziwne, bo siostra Canan znowu mowi, ze ojciec rozmawial do nich po turecku:)
      Czyli ...troche pod publike mowia , czy jak? Ta Canan to w ogole o treckiej melancholii sie sporo wypowiada.....nie wiem co o tym myslec:)) Skoro spiewa po turecku to musi chyba troche duszy w ta piosenke tchnac- duszy tego jezyka:))

      Usuń
    8. Mężczyźni są dość wygodni stąd pewnie zaniedbania, jeśli chodzi o naukę swojego języka; -) A co do tych Turczynek to mogły mieć inne charaktery i zainteresowania. Jedna mogła być bardziej bliżej matki a druga Ojca. Jedna miała ochotę się uczyć tego języka a druga nie. Różnie to bywa. Możliwe, że mówią trochę pod publikę i dopiero teraz przyznają się do tureckich korzeni z powodu zmiany czasów.
      A jak rzeczywiście sytuacja wygląda z mówieniem w innych językach niż niemiecki w Niemczech ? Słyszałam o Jugendamt i że nie jest mile widziane mówienie po polsku nawet rodowitym Polakom w tym kraju .

      Usuń
    9. Tak bylo kiedys przed Unia, kiedy granice byly zamkniete, choc Jugendamt moze dla dobra dziecka, kiedy je rodzicom odbiera zabronic mowienia rodzicom z dziecmi w innym jezyku niz niemiecki- wtedy przy spotkaniach rodzicow z dzieckiem jest obecny urzednik i on chce miec pelna kontrole nad tym, co jest mowione. Nad tym, co sie dzieje.
      W Niemczech zauwazalna jest ostatnio pewnego rodzaju przychylnosc do Turkow, a zwiazek moze miec to z tym, ze Turcja stara sie o wstapienie do Uni i wspolpracuje sporo z Niemcami.

      Teraz sobie przypominam, kiedy mowimy juz o owych paniach to ta piosenkarka faktycznie studiowala jakis czas w Turcji, czyli jezyk moze znac lepiej niz siostra:))

      Usuń
    10. W Niemczech jest przychylność do Turków, bo jest tam ich bardzo wielu i są tanią siłą roboczą. Sprawy Unii chyba nie mają z tym wiele wspólnego, bowiem Turcja stara się od lat o wejście do UE bezskutecznie. Co do siostry tej piosenkarki ona studiowała aktorstwo w Hamburgu, więc z Turcją niewiele miała wspólnego.

      A czy zachowanie Jugendmad dotyczy właściwie tylko rodzin Polsko Niemieckich czy też np rodzin Francuzko Niemieckich bądź Brytyjsko Niemieckich .?
      Chodzi mi o to czy zabraniano mówić tylko Polakom czy dotyczyło to innych narodowości w mieszanych małżeństwach ?

      Usuń
    11. Takie zachowanie dotyczy wszystkich narodowosci. Rodzin rosyjskich, rumunskich, polskich.... ktorym sie dzieci odbiera. Wielu malzenstw francusko- niemeickich , ktorym sa zabierane dzieci tez nie ma. Po prostu do Niemeic naplywa jednak wschod nie zachod Europy.
      Z Turkami absolutnie racji nie masz. Nie wiem czy sa tania sila robocza. Kiedy ida do jakiegos zakladu to nie sa tania sila robocza tylko sa wynagradzani tak, jak w danym zakladzie stawka przewiduje. O taniosci sily roboczej mozemy mowic wtedy, kiedy jakis narod wpada, pracuje za pol darmo i wywala z rynku autochtonow jako pracownikow. A nie slysze aby Turcy wypychali np. Polakow ze zbierania truskawek albo ogorkow u rolnikow w Niemczech. Nie wiem co masz na mysli piszac "tania sila robocza"- moze jakis slogan?
      Natomaist ja mowie np: o ich latwiejszym dostepie ( choc to w sumie nie powinno miec miejsca) do stanowisk kierowniczych- przy czym wykwalifikowani odpowiednio byc musza, bata nie ma...nie ma cos za nic. Kawlifikacje stoja jednak na pierwszym miejscu.

      Usuń
    12. Piosenkarka tez mieszkala w Hamburgu ciagnelo ja do siostry:)) Tu studia wygladaja troche inaczej i moga trwac dosc dlugo.

      Usuń
    13. Ania ,ale dlaczego oni mają łatwiejszy dostęp do wyższych stanowisk ? Tu mnie po prostu zaskoczyłaś . Tak Niemcy polubili Turków? Dziwne … A mogłabyś mi jeszcze napisać jak te studia w Hamburgu wyglądają ? Co miałaś na myśli pisząc ,że tu studia trwają trochę dłużej , O ile mnie pamięć nie myli w każdym kraju należącym do UE funkcjonuje system boloński czyli 3 +2

      Usuń
    14. W Niemczech, albo w ogole na zachodzie Europy dobrze jest miec nie tylko obywatelstwo danego panstw ale aby jeszcze uznano dana narodowoscja za mniejszosci narodowa. PRAWDOPODOBNIE Turcy - Kurdowie takie cos maja. PRAWDOPODOBNIE; bo slyszalam tylko, a jakos potwierdzenia w informacjach typu gazeta odnalezc nie moge.
      Mam takie artykuly:
      http://www.dw.com/pl/mniejszo%C5%9Bci-narodowe-w-niemczech/a-5279906

      Artykul jest z 2010 roku, wiec sporo w temacie moglo sie juz zmienic. Wiem tez, ze Turcy wystapili do kanclerz Merkel z propozycja utworzenia w Niemczech tureckiego gimnazjum. Propozycja zostala odrzucona, ale skoro wystapili to jakies widocznie podstawy ku temu chyba posiadali?
      Polacy zlozyli wniosek o przyznanie "nam" statusu mniejszosci narodowej w 2014, z tego co wiem zostal ow wniosek rozpatrzony niegatywnie.

      http://niezalezna.pl/61261-niemcy-nie-przyznaly-polakom-statusu-mniejszosci-narodowej-pojdziemy-do-strasburga

      Tutaj mam jeszcze pewien artykul, Moze Cie zainteresuje.
      http://www.stosunkimiedzynarodowe.pl/trudna-integracja-%E2%80%93-o-mniejszo%C5%9Bci-tureckiej-w-niemczech


      Studiowanie w Niemczech wydaje mi sie dosc indywidualne. Bardzo wielu studentow przerywa nauke i w miedzyczasie pracuje, w sumie czesto w zawodach, ktorych sie uczy...czyli studia w zalozeniu mozna konczyc nawet 10 lat.
      Siostry Uzerli mogly studiowac , pracowac w miedzyczasie...podejmowac decyzje o zamieszkaniu we wspolnym miescie, znowu studiowac, podjac decyzje o wyjezdzie na praktyke i nauke do Turcji...wiele mozliwosci:)))

      Usuń
    15. Dziękuję ci za linki na pewno przeczytam . Pozdrawiam serdecznie .

      Usuń