wtorek, 29 września 2015

Kurdyjskie wojowniczki

W czasach pradawnych bogów  , wojowników i królów
Świat pogrążony w  chaosie czekał na bohaterów
O to Amazonki   wojownicze kobiety zahartowane  w ogniu bitwy
Siła  ,namiętność , niebezpieczeństwo
ich odwaga zmieniła świat

              Świat antyczny kryje wiele tajemnic , które do tej pory funkcjonują w naszej świadomości. Jedną  z takich tajemnic jest historia o Amazonkach wojowniczkach żyjących z wojen i napaści. Wywodziły się one od Boga Aresa i Nimfy Harmonii]. Zamieszkiwały podobno wybrzeża Morza Czarnego lub Trację, bądź też północne wybrzeże Azji Mniejszej.
            Ich społeczność stanowiły wyłącznie kobiety, jednak utrzymywały stosunki z mężczyznami żeby podtrzymać ród. Swoje potomstwo płci męskiej zabijały lub kaleczyły (oślepiały albo okulawiały) bądź oddawały ojcom na wychowanie, dzieci płci żeńskiej kształciły w sztuce wojennej. 
           Uważano, że Amazonki usuwały dziewczętom pierś, aby nie przeszkadzała im w napinaniu cięciwy łuku lub rzucaniu dzid. Słynęły z niezwykłej waleczności (Świetnie ciskały oszczepami i strzelały z łuku). Strzegły swoich terenów pokonując o wiele liczebniejsze armie składające się z mężczyzn, którzy przerastali je masą i siłą. Tak było …
            Mit o Amazonkach przetrwał wiele wieków i żadna religia patriarchalna nie zdołała jej wymazać. Amazonki przetrwały do czasów współczesnych, chociaż ich działalność jest już zupełnie inna …
              Dzisiejsze Amazonki to kobiety po mastektomii, które dzielnie walczą z rakiem piersi ( i mimo nawet takiej walki też są atakowane).Tak przynajmniej było do tej pory. Jednak ostatnie wydarzenia na wschodzie w świecie islamskim spowodowało powstanie oddziałów kobiecych, które walczą bezwzględnie z państwem islamskim. Współczesnymi Amazonkami są kurdyjskie bojowniczki. Kiedy mężczyźni udając uchodźców walczą zaciekle o to, aby dostać się za wszelką cenę do Europy zachodniej (Niemiec lub Szwecji kobiety walczą dzielnie z islamskimi bandytami.
               Na Frondzie znalazłam wywiad z bojowniczką kurdyjską, wiem, że Fronda to nie jest wiarygodna gazetą ani stroną internetowa, ale czasami napiszą coś mądrego;-). Myślę, że w obliczu narastającej fali tzw. uchodźców zmierzających do Europy warto się z nim zapoznać, bo możliwe, że niedługo i my będziemy musiały wziąć z nich przykład...


Dowódca kurdyjskich kobiecych milicji walczących przeciwko Państwo Islamskiemu w syryjskim Kobani, Nesrin Abdullah, odwiedziła Pragę, gdzie uczestniczy w konferencji dotyczacej bezpieczeństwa.


- Jak to się stało, że kobieta taka jak pani stoi na czele walki z IS?

– Studiowałam dziennikarstwo w Syrii i kontynuowałam naukę na uniwersytecie w Kairze. Byłam dziennikarką, ale nastała sytuacja, ktorej nikt nie oczekiwał: powstało Państwo Islamskie i zaczęły się te wszystkie okrucieństwa. Wtedy są trzy możliwości. Albo uciekniecie, albo was zabiją, albo wy ich musicie zabić. Dlatego zdecydowałam się walczyć z nimi tak, aby oni nie mogli zabić nas.

- Ilu żołnierzy IS padło z waszych rąk?... 

– Nie jest żadną tajemnicą, że naszym kobiecym oddziałom udało się zabić setki członków IS. Chcę podkreslić, że to właśnie my, kobiece oddziały, pokazałyśmy światu, że IS można pokonać. Do tej chwili mieliśmy wrażenie, że są nie do pokonania. Byli zwycięzcami w Iraku, w Syrii. No i zaatakowali nas, i wtedy pokazaliśmy światu, że nie są niepokonani. I to nie tylko męską ale również kobiecą siłą.

- W jakim stadium znajduje się teraz walka przeciwko IS?.
– Udało nam się oczyścić region kurdyjski z tak zwanych wojowników państwa islamskiego. My ich nie nazywamy wojownikami, tak jak wy tutaj w Europie. Dla nas to są kreatury. Gdyby mieli ludzkie dusze, nie zabijaliby dzieci i nie handlowali ich organami. Prawda jednak jest taka, że ciągle zdarzają się samobójcze zamachy. A jeżeli chodzi o rosyjską interwencję, to bez współpracy cywilizowanego świata IS nie będzie mozna pokonać. Samymi lotniczymi atakami już w ogóle nie. Ale każde wsparcie i pomoc jakiegokolwiek państwa są cenne.

- Dlaczego IS jest dla niektórych ludzi takie atrakcyjne? Przyłączają się do niego muzułmanie z Zachodu…

– To jest wojna religijna, a w niej wartości się nie liczą. Nie jest dziwne, że człowiek, który wyrósł w Europie, jest wykształcony i jest lekarzem albo inżynierem, opuszcza ten „luksus” i idzie walczyć. Dlaczego jest pan zdziwiony? To jest walka motywowana religijną ideologią.

- Czy IS jest zagrożeniem dla Europy i świata?

– Kiedy my Kurdowie już przed laty wskazywaliśmy na niebezieczeństwo islamizacji Bliskiego Wschodu, nikt nam nie wierzył. IS z pewnością nie zatrzyma się na Bliskim Wschodzie. Mamy informacje, że stara się przeniknąć do Europy i USA. I jest to w zgodzie z ich religijną ideologią. Konieczne jest, żeby świat wyciągnął naukę z tego, jak IS rozrastało się w Syrii i w Iraku. Wiele lat pracowali w ukryciu i Asad ich nie docenił, tak samo jak w Egipcie. Gdy tylko byli pewnie swojej siły, zaatakowali. Taka sama sytuacja będzie się powtarzać w Europie.

- Czy obawy przed falą imigracji do Europy maja uzasadneinie? Czy imigracja może sprowadzić do nas bojówkarzy IS?

– Państwom europejskim i ich organom bezpieczeństwa jest wiadome, ilu ludzi z Europy poszło walczyć w szeregach IS, ale z pewnością nie wiedzą ilu nie pojechało tam walczyć, tylko przejść szkolenie i niezauważonym wrócić do Europy. My wiemy, co dzieje się w ich obozach szkoleniowych w Syrii i Iraku, skąd członkowie IS są wysyłani do Europy. Kraje Europy nie biorą tego niebezpieczeństwa poważnie, nie doceniają tego i nie podejmują żadnych efektywnych środków bezpieczeństwa. Europa nie podejmuje skutecznych kroków w walce przeciwko IS, pomaga nam tylko lotnctwem, a to za mało.

- Co się musi stać, żeby IS zostało pokonane?

– Podstawą tego jest walka, bez walki nie odejdą. Zdecydowanie będzie trzeba oczyścić teren z użyciem jednostek operujących na lądzie. Europa powinna zacząć walczyć efektywniej niż do tej pory.

Tłumaczenie Mariusz Malinowski, na podst. www.novinky.cz


 

Źródła :

Amazonki -Historia Kobiet
Imperium Kobiet
Wywiad z Kurdyjską bojowniczką24 komentarze:

 1. Dzielne dziewczyny. Rzeczywiście amazonki, kobiety - wojowniczki. Ale na tym analogia się kończy. Bo mityczne Amazonki tworzyły system matriarchalny. Kurdyjskie amazonki są partnerkami. Bo nie przypuszczam, by Kurdowie - mężczyźni siedzieli w domu, bawili dzieci, robili pranie i czekali z obiadem. Oni też walczą.
  Mądrze mówi kobieta, że do walki z ISIS potrzeba wojsk lądowych. Same samoloty i predatory nie wystarczą. Jeśli NATO, USA, UE chce naprawdę zwalczyć ISIS, a nie chce wysyłać swoich żołnierzy, to powinno wesprzeć Kurdów, wejść z nimi w sojusz, skoordynować działania. Tymczasem Turcja walczy z Kurdami, a przecież też jest w NATO. Dziwna jest ta polityka.
  Krabikord

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje Krabi , co do różnicy między amazonkami a kurdyjskimi wojowniczkami. Chciałam jednak zasygnalizować, że duch amazonek nie zniknął.On nadal istnieje, lecz przejawia się inaczej dostosowując się do czasów i epok …
   A może Krabi oni nie chcą zwalczać państwa ISIS, może działania ISIS są im na rękę?

   Usuń
 2. na pewno dużo w tym racji co mówią te kobiety-wojowniczki,że tylko walka z IS da efekty...bo ile można tysięcy uchodźców przyjmowac?...oni mają prawo byc w swoim kraju,a IS wykurzyc walką...i nie tylko z powietrza...to za mało...
  Skąd takie ogromne fale uchodźców pojawiły się prawie w jednym czasie by pojawic się u wrót Europy...zastanawiające

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawia mnie, dlaczego ci uchodźcy nie chcą walczyć . Ja rozumiem, że jeszcze kobiety uciekają, ale dlaczego wśród uchodźców są prawie sami mężczyźni, nie ma osób starczych i dzieci mam na myśli małe dziewczynki. Pisałam o tym już u Ani.
   Przyznam się szczerze, że ci uchodźcy budzą mój lek, bo nie widzę w nich ofiar, ale agresywnych roszczeniowych mężczyzn, którzy w przyszłości będą nas atakować.

   Usuń
 3. Wydaje mi się,że akurat Fronda chciała przez ten artykuł jakby udowodnić,że mężczyźni,którzy proszą o azyl w Europie są tchórzami bo nie walczą.Oraz,ze terrorystów wśród nich jest ogrom.
  Walka z terroryzmem nigdy nie jest łatwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fronda to skrajna gazeta, ale czasami nawet takie portale mogą mieć w pewnych kwestiach racje, bo dziwne jest, że w kręgu kultury muzułmańskiej, wschodniej gdzie pozycja kobiety jest bardzo niska muszą one pozostawione samym sobie walczyć z państwem islamskim a mężczyźni mając pieniądze walczą zaciekle z policją i wojskiem, aby przedrzeć się do krajów zachodnich i są na tyle bezczelni, że żądają wpuszczenia do określonych państw
   Czytałam relacje z Węgier jak uchodźcy wybrzydzają i gardzą oferowaną pomocą w danym kraju, w którym są. Pluli na jedzenie, wyrzucali, bo im nie smakowało i jaki burdel pozostawi po sobie a udają styranych uchodźców

   Usuń
  2. W Tv niemieckiej zas pokazywali nogi z bablami , ktorych nabawili sie uchodzcy po dluuugiej pieszej pielgrzymce do ziemi obiecanej jaka sa Niemcy...i jak uchodzcy wybrzydzali na jakosc pomocy , ktora im udzielono na Wegrzech: no ze zadnego lekarza,, ze niezorganizowane....przy takich komentarzach narod niemiecki powinien sie podbudowac, ze jest w sumie jedyna kolebka czlwieczenstwa i ze ludzie tutaj zyja w najlepszym z mozliwych krajow. Media robia swoje, mieszaja w glowach , oj mieszaja....a wiadomo jak jest oby tylko nie na Wegrzech ostac:))

   Usuń
  3. A u nas media oburzają się, że Polacy nie chcą gościć uchodźców oraz na komentarze w Internecie , które nie są przychylne tym uchodźcom. Wielkie też oburzenie jest na jakiegoś polityka średniego szczebla, że nie chciał dać nowego budynku na uchodźców, lecz zamierza przekazać je polskim obywatelom, którzy na te mieszkania czekali bardzo długo. Podobno w Niemczech zamierzają zabierać prywatne mieszkania i oddawać je uchodźcom.Podobno już jakiś hotel jakiemuś właścicielowi odebrali. Na razie odbierają hotele, ale jeśli nie starczy miejsc w hotelach to pewnie będzie nakaz logowania ich w prywatnych mieszkaniach.

   Usuń
  4. Dobrze robi ow polityk. Nie slyszalam o odbieraniu wlasnosci Niemcom dla uchodzcow, ale bywaja tacy Niemcy, ktorzy oddaja im np. w swoim domu pomieszczenia. Moze to propaganda? A moze faktycznie tak bywa i te chlubne przypadki w tv naglasniaja?
   Niemcy poakzuja niewiele materialu nieprzychylnego przyjeciu uchodzcow przez autochtonow, jezeli juz to sa to neonazi. natomiast pokazuja w tv wlasnie takich politykow jak ten polski ,ale nie sa to niemieccy politycy a np,; ze Szwajcarii. Ludzie zas , zwykli przechodnie zapytani o zdanie z reguly jednoglosnie przytakuja, ze uchodzcow jak najbardziej trzeba przyjac.

   Usuń
  5. Na razie tylko hotele ,ale co będzie dalej tego nie wie nikt . A przecież tych uchodźców będzie przybywać

   Usuń
 4. Faktycznie , postawa ich facetow jest zastanawiajaca. Nawiewaja zostawiajac kobiety same....pozal sie panie. Nie wiem co jest z Kurdami, ale popularni w tej swojej czesci swiata nie sa...jakos wszyscy chca sie ich pozbyc. Z drugiej strony, ze sie przeciwstawiaja temu co i nam zagraza uwazam za ok, ale wlasnie...my sobie siedzimy w cieple i spokoju a tam bomby, niepewnosc, strach, zgrzytanie zebow przechodza te kobiety.Europa juz nie raz pokazala, ze jest bardzo ospala i reaguje za pozno w imie swego wlasnego bezpieczenstwa, czyli nie przenoszenia konfliktow na swoj wlasny teren.
  Juz kiedys swietna demokracja starozytna zostala pozarta przez niewychowanych, barbarzynskich Hunow i Wandali...bo historia pokazuje, ze normy, zasady, przestrzeganie prawa usypia, wiaze rece i uniemozliwia dzialanie. Natomiast tzw. wolna amerykanka jest skuteczna...wojen nie rozstrzyga posiadana technologia a strategia.
  Tak tez ulozona, rozwinieta Anglia porzegrala z USA, tak tez starozytny swiat przegral z Wandalami, tak tez Jagiello wygral pod Grunwaldem bo mial w swoich szeregach ludzi, ktorzy walczyli w taki sposob, ze zaprawionemu w boju, przestrzegajacego zasad rycerskich rycerzowi w glowie sie nie miescilo.....
  Jestem pelna podziwu dla owych kurdyjskich pan, chociaz akurat moj podziw nie jest im do nieczego potrzebny- potrzebuja konkretow...A mezczyzni, no coz- nie raz pokazywalysmy , ze jestesmy o niebo lepsze tylko po tym pokazaniu wracamy do utartych , bezpiecznych , sprawdzonych schematow, czyli facet gora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kobiety tam walczą, bo nie mają pieniędzy na zapłacenie przemytnikom, ich faceci uciekli zabierając pieniądze, więc pozostało im walczyć lub dać się zabić. W TV usłyszałam wywiad z jakimś uchodźcą (mężczyzną), że uciekł do Europy sam, bo musiał ratować własne życie żona i dzieci zostały w Syrii …Facet ucieka a z żoną i dziećmi niech dzieję się, co chce w końcu znajdzie sobie nową. Postawa tych niby uchodźców, bo ja nie wierze, że to są uchodźcy jest naprawdę żenująca i godna politowania. Już ci to z reszta pisałam u ciebie, co o tym wszystkim myślę i teraz będziemy utrzymywać uchodźców i na to są pieniądze, ale Polaków z Kazachstanu czy z Rosji, którzy chcą wrócić do Polski, znają ten język wrócić nie mogą, bo na to nie ma pieniędzy. Masakra Aniu. Ja jestem pełna obaw. Słyszałaś może o Miriam Shaded ona prowadzi fundacje Estera, która ma pomagać chrześcijanom z Syrii znaleźć schronienie w Polsce. Niedawno czytałam jej wywiad o Islamie jak ostrzegała, żeby tych uchodźców muzułmańskich nie wpuszczać, bo potem oni nas będą zabijać, bo tak mają zapisane w Koranie. A jakie są nastroje w Niemczech? Niemcy obawiają się o zarzut nietolerancji, więc pewnie nie protestują szczególnie.

   Usuń
  2. Tak , Niemcy chca byc bardzo, lub tez chca bardzo uchodzic za tolerancyjny kraj, zasluzyc sie aby stara historie w koncu porzykryl popiol.
   natomiast bywa tez i tak, ze ktos swoje zdanie wypowiada. nie ejst to oczywiscie naglasniane w glownym wydaniu wiadomosci, jezeli juz to w necie...nie wiem czy ogladalas linki u mnie? Jezueli tak to pomim to, jezeli nie to zobacz to...material jest krotki.
   https://youtu.be/bK6fTU4OXzQ
   ona tez zarzuca w tym materiale swoim ludziom , ze maja zamkniete geby, kiedy trzeba mowic. A Niemcy nie wiedza jak sie w danej sytuacji zachowac...nie wiedza i juz.

   https://youtu.be/OKos_6yJEGw

   https://youtu.be/Pcihdv2l7GE

   Usuń
  3. To jest dobre. Krotkie , tresciwe i dobre
   https://youtu.be/QVZPl8UoQG0

   Usuń
  4. Świetne linki mi podałaś dzieki . Myślę, że w Europie jest jakaś dziwna fascynacja wschodem. Te barbarzyńskie zwyczaje wschodu się bagatelizuję twierdząc, ze są to wyjątki od reguły natomiast doszukujemy się w krajach wschodu każdej rzeczy, która mogłaby mieć jakąś wartość a tych rzeczy jest niestety mało. Kiedyś miałam okazje rozmawiać ze studentką kulturoznawstwa, która oburzała się na mój stosunek do islamu, ale zapytana, jakie są te niby wilie wartości islamu nie potrafiła odpowiedzieć. Gdy poprosiłam, aby mi podano najwybitniejsze dzieła literatury arabskiej, sztuki nikt nie potrafił nic powiedzieć jedynie kopiować i wklejać jakieś artykuły o islamie, ale sami nie potrafili nic napasać ani niczego wymienić.
   Ta fascynacja dziczą wschodu jest dla mnie niepojęta. To wina moim zdaniem polityków, którzy nie potrafią określić gdzie leżą granicę kulturowe Europy. Rozszerzając ją na państwa, które z naszą kulturą nie mają nic wspólnego.
   Dlatego ci barbarzyńcy nas napadają a my nawet się nie bronimy, lecz szeroko otwieramy bramy. Czy to jest jakieś zamroczenie czy prawdziwy cel mający zniszczyć naszą cywilizację i religię chrześcijańską?

   Usuń
  5. Noblisci muzulmanscy:
   Orhan Pamuk,
   Nadzib Mahfuz- ksiazki tego autora czytalam jak mialam 18 lat, zrobily na mnie wrazenie. Powiesci obyczajowe o przyciagajacym klimacie.
   Abdus Salam,
   Muhammad el-Baradei
   Muhammad Yunus
   a poza tym -
   Salman Rushdi
   Marjane Satrapi

   Mowia , ze kto szuka ten znajduje. nie podzielilam tego na konkretne kraje muzulmanskie ale potraktowalam to jedna kulture. Do XII wieku niewatpliwie byli czolowka: medycyna, poezja, ogolnie cywilizacja , z ktorej czerpalo potem europejskie sredniowiecze.
   Mysle, ze tam wiele ludzi wybitnych wybic sie jednak nie moze, bo wybitnosc to niestety nie pogon w szeregu za stadem, a islam ...wiadomo jak jest.


   "Dlatego ci barbarzyńcy nas napadają a my nawet się nie bronimy, lecz szeroko otwieramy bramy. Czy to jest jakieś zamroczenie czy prawdziwy cel mający zniszczyć naszą cywilizację i religię chrześcijańską?"
   Wydaje mi sie, ze demokracja to troche wyzszy poziom ewolucji do ktorego trzeba dojrzec- a swiat pokazuje jak do tego sa dojrzali ludzie, ogolnie wcale. Demokracja bardzo usypia, jest jakims zbiorem praw dzentelnemnskich, ktory moze byc spokojnie przez roznych dzentelmenow i niedzentelmenow (czyt. barbarzyncow) spoko olewany. Ci pierwsi zleja go w sposob bardzo kulturalny, a drudzy brutalniej....to tylko kwestia sposobu.
   Nie wiem...mi sie wydaje, ze ludzkosc ciagle ewoluuje, Poddawana jest eksperymentowi z tego, co to znaczy czlowieczenstwo. Ewolucja to raczej walka, walka moze rozwijac ale mozna przekroczyc granice i doprowadzic sie do destrukcji. No a czlowiek ma tu wolna wole, czyli wybieramy albo rozwoj w dobrym tego slowa znaczeniu, albo rozwoj w zlym tego slowa znaczeniu ( destrukcja), Bo destrukcja tez moze byc rozwojem ku zlu- jest procesem rozwojowym. My sami, ludzie tej planety decydujemy co z nami bedzie, co wygra, Dokad dobrniemy....? Wolnosc Tomku w swoim domku:) Wolnosc to jednak potezna odpowiedzialnosc.


   Usuń
  6. Na początku rzeczywiście mieli coś do zaoferowania, ale teraz mimo dostępu do mediów, globalizacji oni są na etapie średniowiecza a to jest w dzisiejszych czasach nie do wybaczenia, bo nie jesteśmy zamknięci na świat. Poza tym ci radykałowie to młodzi ludzie, którzy świat widzieli i korzystają ze zdobyczy techniki a mimo to chcieliby wrócić do czasów ciemnogrodu.
   Nie wiem czy to, co się dzieje nami to uboczny efekt demokracji czy celowe działanie, ale ta dziwna chęć przyjmowania ludzi, którzy odbiegają od naszej mentalności pod względem wartości, bo prawda jest taka, że ich wartości są odwrotne od naszych jest zastanawiająca. Jeżeli już miałabym zacieśniać współpracę to wolałabym zacieśniać ją z Ameryką południową, bo to przynajmniej jakaś cywilizacja a zbliżona kulturowo do naszej. Jednak ludzie mają jakąś chęć degradacji stąd wpuszczenie tych osobników do Europy.

   Usuń
  7. Bo oni zewnetrznie jak najbardziej korzystaja z dobr techniki, ale umysl maja inny. Duchowosc ( o ile mozna o tym mowic) inna....ich kobiety w sumie chca takiego sposobu zycia, skoro nic z tym nie czynia.
   Razu ktoregos czytalam bloga dziewczyny z Cypru, ktora zakochala sie i wyszla za maz za muzulmanina. Nielatwo z nim miala, bil ja ....nauczyla sie Koranu na blache i walczyla o swoje prawa w tym zwiazku poslugujac sie surami Koranu o kobietach, bo tylko w taki sposob mozna z wiekszoscia z nich rozmawiac.
   Moze pora zakupic Koran?

   Usuń
  8. Albo uciekać np. do Ameryki Południowej , bo obawiam się, że nam znajomość Koranu nie pomoże.;-)

   Usuń

   Usuń
 5. Nie wiem Aniu czy pamiętasz, ale cały świat jeszcze kilka lat temu litował się na Czeczenią a dziś Czeczeńcy wielbią Putnia, stawiają mu pomniki, mimo, że w ich religii jest to zakazane oraz uważają go za natchnionego przez Mahometa czy Allacha. Oglądałam niedawno reportaż Barbary Włodarczyk .W jej reportażu dzisiejsza Czeczenia wygląda miejscami jak Dubaj a ich mieszkańcy mają po klika żon..
  To samo było w Iraku Milewicz pokazywał mentalność Irakijczyków nagrał on jak pewien Irakijczyk kazał całować obraz, fotografie Saddama Huseina własnemu dziecku a po obaleniu Saddama ten sam Irakijczyk kazał synowi pluć na te portrety i drzeć fotografie Saddama. Ta ich przewrotność jest zabójcza Aniu to samo jest z tymi Syryjczykami.
  Oni nie zmienią swojej mentalności a my nie zaakceptujemy ich mentalności. Powinni kierować się do krajów arabskich a my Europejczycy nie mieszać się w ich konflikty, bo dzisiaj oni się biją a jutro będą wielbić państwo islamskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu inne rozumienie prawdy. Oni inaczej do tego podchodza. Maja ta swoja Takijje. Ogolnie rzecz ujmujac znajdzie sie w >Koranie wywyzszanie prawdy i zycie w prawdzie, ale ...zawsze jest jakies ale:
   http://myslkonserwatywna.pl/chmielowiec-takijja-ketman-klamstwo-w-islamie/

   ten jest tez dobry:
   http://multiculticlub.com/stosunek-islamu-do-klamstwa-czy-warto-wierzyc-w-przysiegi-skladane-na-koran/

   Czyli w mysl takijji moga teraz stawiac pomniki tym, ktorzy im zagrazaja. aby uspic, okazac dobra wole, sama juz nie wiem co:)

   Ogladalam na youtube jak imam tlumaczyl swym wiernym cos na ten temat, ze niby mozna:) A oni sluchaja chyba bardziej swoich imamow, niz mysla sami nad czytanym tekstem.

   Usuń
  2. Jeżeli ich duchowni mówią swoim wiernym, że można kłamać dla swoich celów to mi ręce opadają. Tą specyfikę trzeba znać i trzymać się od nich z daleka. Nie mieszać się w ich konflikty, w ich kraje pozwolić im żyć po swojemu, ale do Europy ich nie wpuszczać. Jeśli ich wpuścimy i pozwolimy sobie narzucić ich sposób patrzenia na świat to z naszej wolności, liberalności nie zostanie nic i .Iego się obawiam ,że nasza wolność zostanie nam odebrana w imię tolerancji dla obcych barbarzyńskich zwyczajów.

   Usuń
  3. Popatrz sobie tutaj
   https://youtu.be/cvA5YP2rGJc

   to jest przyzwolenie na klamanie rodzinie i przyjaciolom:
   https://youtu.be/qIJIq_2xu9Q

   Czyli taka maja mentalnosc, wyrobiona poprzez swoja obyczajowosc, historie i prawo.

   Ten material jest dosc ciekawy.
   https://youtu.be/utrlSdGJbaM

   Czyli raczej jestesmy glusi i slepi, oraz baaaardzo naiwni, ze sobie w razie co poradzimy- warto tych ludzi poznac, dla samych siebie wiedziec z kim przyjdzie nam pod jednym dachem mieszkac.

   Usuń
  4. Całkowicie się Aniu z tobą zgadzam a z linkami ,które mi podałaś na pewno się zapoznam .
   Pozdrawiam .

   Usuń