poniedziałek, 29 września 2014

Dawna świetność Ojcowa

          Polska jest krajem, z którego młodzi ludzie za wszelką cenę chcą wyjechać. Wielu z nich nie planuje powrotu. Tutaj nie widzą szans na przyszłość …Może, dlatego, że trudno w Polsce coś zmienić, stworzyć coś, rozwijać się. Każdy człowiek, który ma jakąś inicjatywę, pomysł (niekoniecznie mający cel zarobkowy) natrafi na mur nie do przeskoczenia. 
          Największe trudności mają  przedsiębiorcy niemający układów lub niechcący wejść w układy. Z tego powodu nie mogą rozwijać swoich firm  . Na tym tracą nie tylko właściciele tych firm, ale także zwykli ludzie ,którzy  korzystają z ich usług.
           Powodem tego nie jest do końca polski system prawny, ale raczej mentalność polegająca na utrudnianiu sobie i innym życia na każdym jego etapie oraz zawiść i zazdrość.
           Podam Wam przykład pewnej miejscowości, która boryka się z trudnościami …
Tą miejscowością jest Ojców –malownicza wieś położona w województwie małopolskim. Przed drugą wojną światową było tu piękne uzdrowisko.  Ojców może się pochwalić pięknymi willami zbudowanymi w stylu szwajcarskim. Wątpię czy gdziekolwiek w Polsce można spotkać taką architekturę.
             Dziś te piękne budynki niszczeją  ,a Park Ojcowski nie pozwala odremontować willi należących do prywatnych właścicieli…. Wille, które należą do Ojcowskiego Parku Narodowego są pięknie odremontowane ( a czasami wielokrotnie remontowane. …)

Tak wyglądają wille należące do prywatnych właścicieli:

Rok 2004
rok 2009


Budynek wygląda  pięknie  pozwolono go odremontować . Ciekawe dlaczego? 


Tak wyglądają wille należące do Ojcowskiego Parku Narodowego:


 
Dawny Hotel pod Kazimierzem  
 Dawny Hotel Kazimierz z 1885 roku. Obiekt ten nie pełni funkcji hotelarskich, ale dowiedziałam się, że podobno są czynne pokoje dla wybranych osób  …

              Gdyby prywatne wille odremontowano skorzystaliby na tym wszyscy mieszkańcy wsi, ale także osoby z okolicznych miejscowości oraz turyści Wiem, że wielu właścicieli chciało odremontować swoje posiadłości i mieli na to pieniądze, ale natrafili na przeszkody, których nie mogli pokonać -musieli zrezygnować z inwestycji.

          Uważam, że tą sprawą powinien zająć się jakiś dziennikarz może dzięki temu w tej miejscowości coś by się zaczęło zmieniać na lepsze. Piękne budowle odzyskałyby dawny blask.  Z roku na rok wille popadają w coraz większą  ruinę, Szkoda, bo ta miejscowość ma duży potencjał , a mimo słabej bazy turystycznej turyści chętnie tu przyjeżdżają. Mogłoby być ich więcej , a tak  możemy zobaczyć jedynie ruiny  pięknych budowli  ,w których jeszcze jest duch dawnej świetności. 

4 komentarze:

 1. Ivano,masz stuprocentowa rację...to piękne wille,stylowe...tak jak piszesz,w stylu szwajcarskim,wymagaja odnowy...gdzie jest Gospodarz,pieniądze unijne...
  ciekawy temat poruszyłaś...takie wspaniałe miejsce na przyciągniecie turystów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co słyszałam było wielu zagranicznych biznesmenów, którzy chcieli zainwestować pieniądze w to miejsce ,ale nie przeskoczyli procedur a raczej ludzkiej nieżyczliwości .

   Ojców to dla mnie magiczne miejsce często z moim dziadkiem tam jeździłam . Mam do tej miejscowości sentymentu, dlatego bardzo mi żal ,że te budowle popadają w ruinę . Mam nadzieje ,że ktoś się tym w przyszłości zajmie byle nie było za późno .
   Pozdrawiam serdecznie .

   Usuń
 2. Dobrze, że o tym napisałaś, może ktoś zwróci na to uwagę...
  Pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką nadzieję, bo żal mi, że przez ludzką zawiść piękne budowle niszczeją a z roku na OCR coraz trudniej je będzie odremontować. To miejsce ma taki urok, że mimo słabej bazy turystycznej dużo turystów tam przyjerźdża -widocznie widzą w tym miejscy coś wyjątkowego.

   Usuń