środa, 26 marca 2014

Wendo -Droga kobiet !


              Świat nie jest bezpiecznym miejscem dominuje tu przemoc i nienawiść. Spotykamy w naszym życiu ludzi, którzy nie są nam życzliwi .Cynicznie rzecz ujmując więcej spotykamy tych złych niż dobrych ludzi. Świat jest pełen wrogów, brutali ,bandziorów a także świrów, którzy tylko czyhają na naszą słabość.  Wystarczy się odkryć i obrywasz.

           Kobiety są szczególnie narażone na przemoc mamy kulturę patriarchalną, więc niektórzy pozwalają sobie na wiele. Doskonale wiemy, że kobiety raczej wychowuje się na potulne barany, które bronić się nie potrafią mają być miłe, sympatyczne, delikatne itd. Takie wychowanie i stereotypy od razu stawiają  kobiety na straconej pozycji. 
           Jednak czasy się zmieniają mamy Gender, które próbuję mimo krytyki konserwatystów zmienić tą sytuacje i mamy Wendo kurs samoobrony dla Kobiet.


            Czym jest Wendo? Może warto odpowiedzieć najpierw, czym nie jest. Wendo nie jest sztuką walki nie nauczą Cię tam jak masz się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, jak być asertywnym i bronić własnych granic a w razie zagrożenia jak się skutecznie obronić.

            Aby uczestniczyć w kursie nie jest wymagana jakaś wyjątkowa sprawność fizyczna mogą w tym kursie uczestniczyć także kobiety niepełnosprawne. Wendo jest dla WSZYSTKICH kobiet bez ograniczeń wiekowych, więc jeżeli ktoś ma np. 80 lat też na Wendo może się zapisać .;-)

            Moim zdaniem najciekawsze w kursie Wendo jest to, że można się nauczyć najprostszych a zarazem najbardziej skutecznych technik, które nie wymagają żmudnych ćwiczeń a jednocześnie  wykorzystywać własne słabe strony na swoją korzyść.

            Nie każda kobieta może być np. Iwoną Guzowską, ale każda może się nauczyć bronić, dlatego polecam ten kurs.a o to zasady Wendo :

Jak się bronić

 •  Zwracaj uwagę na swoje granice. Twoja osobista granica jest miejscem albo linią, poza którą nie czujesz się już dobrze. Napaść zaczyna się od przekroczenia tej linii.
 •  Zatroszcz się po to, abyś miała jasno w głowie i abyś była przytomna. Panika i zdrętwienie z przerażenia powstają na skutek braku tlenu w mózgu. Zrób kilka mocnych wydechów, aby umożliwić dopływ tlenu.
 •  Poprzez strach albo wściekłość w twoim ciele wytwarza się adrenalina. Adrenalina w połączeniu z tlenem daje ci dwa decydujące plusy:
 •  - jesteś w stanie precyzyjnie myśleć
 •  - zwiększa się twoja siła psychiczna
 •  Oceń sytuację, zadecyduj, co chcesz zrobić i zrób to! W czasie walki bądź tu i teraz. Atak dzieje się teraz. Natychmiast coś zrób. Podejmij decyzję bazującą na tym, co się teraz dzieje.
 •  I podjęcie walki i niepodjęcie jej to czynne decyzje, które podjęłaś.
 •  Jeśli zdecydowałaś się walczyć, zastanów się, dokąd jest skierowana siła i jaką broń masz do dyspozycji.
 •  Zaufaj swoim odczuciom, nawet jeśli nie ma obiektywnych oznak zagrożenia.
 •  Bądź zdecydowana bronić swoich granic wszelkimi środkami. Istnieją różne stopnie natężenia obrony.
 •  W sytuacji podbramkowej uderz natychmiast z całej siły. Użyj do tego całej swojej siły i zdecydowania. Nie przestawaj walczyć, dopóki konfrontacja nie zostanie zakończona. Celuj poprzez napastnika. Użyj do tego całego swojego ciała i umysłu. Techniki nie działają same z siebie.
 •  Posłuż się efektem zaskoczenia robiąc coś, czego napastnik się nie spodziewał. Jeśli stracisz możliwość zaskoczenia, możesz go odzyskać poprzez zmianę ruchu. Jeśli jedna technika nie działa, użyj innej - natychmiast.
 •  Myśl! Nie fiksuj się na jednym chwycie. Każdy atak jest inny, nawet jeśli przypomina ogólny wzorzec ataku.
 •  Myśli to energia. Zobacz samą siebie jako zwyciężczynię! Nie będziesz mogła wygrać walki, jeśli będziesz myślała, że przegrasz.
 •  Traktuj poważnie wszystkie werbalne groźby. Robiąc tak nie masz do stracenia.
 •  Każda rola potrzebuje uzupełnienia, aby mogła działać. Jeśli postrzegasz się jako ofiarę, wzmacniasz rolę napastnika. Wybierz dla siebie rolę pozytywną. Nigdy nie jest za późno na to, aby zmienić role. Bądź w kontakcie z samą sobą i akceptuj siebie taką, jaka jesteś.
 •  Zawsze masz szansę. Reaguj od razu, gdy tylko zostaniesz zaatakowana.
 •  Bądź aktywna w czasie ćwiczeń. Wyobraź sobie napastnika i miejsca, w które chcesz trafić. Posługuj się oddechem i krzykiem, aby zwiększyć koncentrację i siłę.
 Linki 

Wendo  

6 komentarzy:

 1. Zawsze chciałam na taki kurs!!! I pewnie kiedyś to w końcu zrobię
  Wiosenne pozdrowienia!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Loyal Pat spróbuj znaleźć czas na ten kurs . Nie jest on drogi ,trwa dwa dni a najważniejszych rzeczy się nauczysz . Naprawdę warto !
   Pozdrawiam bardzo serdecznie '-)

   Usuń
  2. sprawdzę gdzie obok mnie jest najbliżej...
   dzięki!!!!
   i pozdrawiam także !!!
   I świątecznie również!!!!

   Usuń
  3. Tutaj masz link, w których miastach odbywają sie kursy . Powodzenia .

   http://www.wendo.org.pl/articles.php?cat_id=14

   Usuń
  4. dziękuje!!!

   Usuń
  5. Nie ma za co ;-) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt !

   Usuń