sobota, 30 kwietnia 2016

Zalety wschodu...;-)

          


           Ania stała czytelniczka mojego bloga zainspirowała mnie do napisania notki na temat zalet i walorów wschodu. Przyznam się szczerze, że wschód nigdy nie był w kręgu moich zainteresowań. Odkąd pamiętam zawsze interesowałam się bardziej światem zachodu. Jednak nie jest prawdą, że całkowicie się od wschodu odcinam.  Z resztą sami się przekonacie; -) Zacznijmy, więc.
Zalety wschodu;

 • Rodzimowierstwo słowiańskie ; Zawsze interesowałam się bardziej, rodzimowierstwem greckim i rzymskim może, dlatego, że było mi one najbardziej znane. Jednak, gdy zaczęłam szukać informacji o innych wierzeniach pogańskich natknęłam się na Religie Słowian. Okazało się, że dawna wiara naszych przodków jest bardzo ciekawa i wartościowa zwłaszcza Magia Słowian i odkryłam, że rodzimowierstwo słowiańskie niczym nie ustepuje innym odłamom pogaństwa.
 • Literatura rosyjska ; Byłoby ewidentnym chamstwem z mojej strony gdym nie napisała, że literatura rosyjska wcale nie jest gorsza od literatury krajów zachodnich, bo nie jest. Pod każdym względem kładzie na łopatki literaturę polską choćby w różnorodnej tematyce, bo polska literatura mam na myśli jej kanon jest pełna martyrologii ,męczeństwa. walk, powstań i nic więcej.
 • Polska; Cokolwiek o tej Polsce powiemy i jakkolwiek skrytykujemy musimy jednak przyznać, że Polacy zawsze kochali wolność i zawsze o nią zaciekle walczyli . Żaden inny słowiański naród nie może poszczycić się tą szlachetną cechą.
 • Architektura i sztuka ;Zawsze fascynowała mnie architektura Starożytnego Egiptu te wszystkie piramidy, hieroglify miały i mają w sobie coś magicznego. Nie wspominając już o religii a przede wszystkim szacunku do zwierząt, którym nadawano boskie znaczenie.
 • Buddyzm;  Jedna z najlepszych religii na świecie , (jeśli można ją nazwać religią , bo nie ma w niej wiary w Boga, chociaż ich istnienia nie neguje), ponieważ rozwiązuje ludzkie problemy i rozwija człowieka duchowo. Buddyzm jest tak różnorodny i ma tyle odmian, że każdy znajdzie coś dla siebie a najlepsze jest to, że można używać technik buddy stycznych i wcale na Buddyzm nie przechodzić. 
 • Reinkarnacja ;Zawsze wydawało mi się, że coś w tej reinkarnacji jest. Myślę, że przychodzimy na ten świat po to, aby się czegoś nauczyć a że ludzie są opornymi uczniami to przychodzimy na ten świat wiele razy.;-)
 • Medytacja – Ja od jakiegoś czasu staram się medytować i rzeczywiście po takiej medytacji czuję się o wiele lepiej. Medytacja to droga do oświecenia, rozwoju duchowego, ale przede wszystkim szansa nabycia nowych zdolności…;-)
 • Joga; Najlepsza forma ćwiczeń, którą każdemu polecam zwłaszcza tym, którzy borykają się z różnymi dolegliwościami, bo może naprawdę pomóc w ich zwalczaniu.
 • Ikebana ; Zanim powstała europejska florystyka wcześniej była Ikebana Japońska sztuka układania kwiatów. Polecam ją tym, którzy mają zainteresowania przyrodnicze.
 • Sztuki walki; Sztuka walki to nie tylko nauka jak się bić, ale przede wszystkim jak zapanować nad sobą Ich różnorodność jest tak bogata, że każdy może wybrać co mu najbardziej odpowiada . Jestem pod wielkim wrażeniem płynności ruchów, szybkości, gibkości ludzi ze wschodu. Nasi mistrzowie sztuk walki nie są tak dobrze wytrenowani, może, dlatego, że zaczynają później lub reż. technika nauki jest inna. Nie wiem, ale ja widzę różnicę i tu ludzie ze wschodu biją nas na głowę.
 • Gejsze; Japońskie artystki zajmujące się śpiewem, tańcem, grą na instrumentach, ikebaną, kaligrafia, parzeniem herbaty według specjalnego ceremoniału oraz sztuką konwersacji. Są do dziś strażniczkami japońskiej starej tradycji, która powoli zanika.
 • Medycyna chińska; Kiedy medycyna zachodnia nie ma nam nic do zaoferowania wtedy sięgamy po medycynę chińską, która skupia się na całym człowieku a nie jego chorej części.
 • Herbata; Gdyby nie daleki wschód nie poznalibyśmy tego wspaniałego napoju i jej różnorodnych odmian. Uwielbiam herbatę zwłaszcza czerwoną i zieloną.
 • Kuchnia pięciu przemian ;Beata Pawlikowska w swoich książkach zachwalała gotowanie według pięciu przemian. Podobno przywraca zdrowie a człowiek lepiej się czuję. Wkrótce zamierzam zacząć gotować według rad pani Beaty. A przy okazji może zostanę weganką.
A jakie wy widzicie zalety wschodu?16 komentarzy:

 1. Polski bym do tego spisu nie wliczał, bo nie jest to ani Wschód, ani Zachód tylko Środek. Chyba że wschód Polski - część po wschodniej stronie Wisły, tak też można do tego podejść.
  Mam wątpliwości co do umieszczenia na liście rodzimowierstwa słowiańskiego, bo najsilniejszy ośrodek, Arkona, zwany czasem Troją Północy, był na wyspie Rugii w obecnych Niemczech, a to już jest Zachód.
  Herbata jest na pewno zaletą, ale na Zachodzie, w Ameryce Południowej jest yerba mate. Nie jestem co prawda koneserem herbaty, znawcą, specjalistą. Po prostu lubię herbatę, ale yerba mate też tak samo lubię. Trzeba jednak przyznać, że do Polski pierwsza przyszła herbata i więcej znamy odmian oraz sposobów przyrządzania napojów z niej.
  Nie wiem, czy można to uznać za zaletę, ale pierwsze cywilizacje powstały na Wschodzie. Na Zachodzie nie mogły, bo jeszcze tam nie było wtedy ludzi.
  Architektura - zgoda. Ale ja bym chyba na pierwszym miejscu wymienił Angkor Wat lub Tadź Mahal.
  Warto moim zdaniem dodać do listy KONIA. Jedno z uosobień piękna, harmonii, jeden z pierwszych przyjaciół, towarzyszy, pomocników człowieka. Co prawda niektóre odmiany pochodzą ze Środka - Północnej Europy, ale najszlachetniejsze powstały i rozwinęły się na Wschodzie. Co prawda jest jeszcze koń Zachodu - mustang, też wspaniała odmiana, ale pochodzi od konia wschodniego.
  Wymyśliłaś ciekawą zabawę.
  Krabikord.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polska czy nam się to podoba czy nie ma mentalność wschodnią. Dotyczy to prawa, jakości i stylu życia, obyczajowości, której niestety bliżej do wschodu niż zachodu . Trudno się trochę z tym pogodzić, ale taka jest prawda i nie zanosi się na żadną zmianę, dlatego dołączyłam Polskę do wschodu.
   Rodzimowierstwo słowiańskie to też wschód Krabi, ponieważ Słowianie nie należeli nigdy do Imperium Romanum . Imperium Romanum to pogaństwo greckie i rzymskie. Jak myślisz, dlaczego tak silne jest chrześcijaństwo w Polsce ano, dlatego, ze my za wszelką cenę chcemy należeć do Europy zachodniej a jedną z cech zachodu jest korzeń chrześcijański stąd tak silna pozycja Watykanu w Polsce i nie chęć poznania dawnej religii Słowian.
   Do Europy herbata przyszła ze wschodu Yerba mate przyszła znacznie później stąd dodanie przeze mne herbaty, jako zalety wschodu. Jeżeli chodzi o Konia to był on już znany w starożytnej Grecji i Rzymie . Jednym z atrybutów Boga Posejdona (bóg mórz i oceanów) jest właśnie koń. Dlatego tez nie mogłam go dodać, jako zaletę wschodu;-)
   Krabi widzę, że bardzo dobrze znasz kulturę wschodu troszkę gorzej kulturę zachodu, ale to żaden problem wszystkie zawiłości mogę ci ewentualnie rozwiać i wszystko wytłumaczyć ;-)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Bardzo duzo napisalas o duchowosci wschodu, czyli wschod to dusza, serce, wiara...
  Zachod konsumpcja- choc obecnie konsumpcja to priorytet wszedzie.
  https://youtu.be/0NMob0eckAA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wschód to duchowość niestety owa duchowość nie przekłada się, na jakość życia ludzi zamieszkujących te tereny. Nie przekłada się na prawa człowieka a jest to moim zdaniem dość dziwne, bo te religie dążą do wolności człowieka jego wyzwolenia. Myślę Aniu, że tu nie chodzi o konsumpcje, ale przede wszystkim o umiejętność gospodarowania zasobami. Otóż wschód robi wszystko tanim kosztem, po łebkach z bardzo słabych materiałów, co powoduje zacofanie gospodarcze i zmusza do wielokrotnego poprawiania już rzeczy zrobionych to jest właśnie utrudnianie sobie życia. Na zachodzie jest większy porządek, co owocuje lepszą jakością życia.
   Dlatego rodzimowierstwo słowiańskie nie pozostawiło dóbr materialnych a jeśli pozostawiło to łatwo było je przerobić na budowle chrześcijańskie. Myślę, że ta cecha wschodu jest bardzo silna i moim zdaniem nie jest to dobra cecha.
   Teraz widzisz Aniu, że nie jest tak, że ja niczego wartościowego nie widzę na wschodzie. Widzę wiele wartościowych rzeczy i absolutnie tych rzeczy i zalet nie pomniejszam, ale czasami staram się po prostu zwracać uwagę na pewne błędy, zaniedbania, wady, nad którymi moim zdaniem warto byłoby pracować, aby je zmienić. Wziąć to, co dobre z zachodu a odrzucić to, co jest złe . Np. zachód powinien posłuchać kraje z Europy środkowo wschodniej w sprawie Islamu i uchodźców, bo niestety pod tym względem zachód się bardzo pomylił.
   Pozdrawiam serdecznie .

   Usuń
  2. Duchowosc to byc, a nie miec. Silnie rozwiniety duchowo osobnik nie bedzie gromadzil rzezcy, towaru, sprzetu. Nie bedzie smiecil, zagracal, brudzil i swinil, zbieral, dokupowal, ustawial na polkach, posiadal,mial, chelpil sie tym, szczerzyl kly i ostrzyl pazury aby mienie utrzymac, bo jego swiat, to nie ta bajka.:)

   Problem w tym, ze ludzie nawet w tych karajach duchowych zyja jednak bardziej materia niz dusza. Bo ten swiat ma tyle materii, ktora by starczyla wszystkim aby jakos ich zadowolic problem w tym, ze niektorzy maja za duzo, inni prawie wcale.
   Bardzo czesto te kraje nie nastawione na duchowosc wkladaja lapy nie w swoj teren i ciagna ze zloz tych bardziej grzecznych, mniej drapieznych, goscinnych i ulozonach. Ale tez sami wladcy robia to ze swoimi. Bo na szyczycie zyje sie prawdopodobnie w innym wymiarze, jak to opisala pewna Polka zona arabskiego szejka.

   Usuń
  3. Problem wschodu to brak umiejętności gospodarowania zasobami i to dotyczy całych społeczeństw jak i pojedynczych ludzi. Objawia się to choćby w zakupie tanich rzeczy nie zwracając uwagi ,na jakość, ale także brak szacunku do rzeczy , które już się posiada a także ymienianie np. rzeczy na używane. Mi się to w Polsce rzuca w oczy i bardzo mi się nie podoba.
   Druga sprawa to utrudnianie sobie życia .Na wschodzie utrudniają życie ludziom od samego początku na zachodzie od pewnego poziomu np., jeśli chcesz zdobyć majątek lub zrobić karierę. W zwykłym normalnym życiu, normalnej egzystencji, dobrej pracy raczej nikt nie utrudnia życia przynajmniej nie tak jak na wschodzie.
   Oczywiście wiadomo, że nikt na zachodzie takich pieniędzy jak np. Pan Kulczyk nie zdobędzie uczciwą pracą. Jest oczywiście pewna granica, szklany sufit a pewne dobra są tylko dla wybranych tak jest wszędzie, ale wiadomo łatwiejsze życie, osiągnięcie jakiegoś poziomu jest znacznie łatwiejsze w krajach zachodu .

   Usuń
  4. Ostatnio slyszalam skargi swiatlych ludzi z Afryki. Ludzi wyksztalconych, po swiatowych uniwerkach, ktorym lezy bardzo na sercu rozwoj ich kontynentu. Otoz skarza sie oni, ze te wszelkie partie zielonych, te wszelkie organizacje ochrony srodowiska chca z Afryki zrobic rezrwat przyrody. Oni tam, w tych swoich krajach nie moga podjac jakiejkolwiek decyzji o zbudowaniu przemyslu, nie mowic nic o jego rozwoju aby nie zaczely wtracac sie wszelakie organizacje dbajace o zielen, organizacje dzialajace przy ONZ, organizacje krzyczace o dwutlenku wegla w atmosferze i stopuja jakiekolwiek pomysly. A bez przemyslu nie ma rozwoju w skali takiej jaka ma zachod. Czyli zachodowi chodzi o zielen, ale wtracaja sie w nie swoj teren. Twierdzisz, ze problem wschodu to nieumiejetnosc godpodarowania zasobami- uwaza ta opinie za bardzo krzywdzaca ludzi wschodu. Przyjrzyj sie sama, poogladaj, poczytaj... Korea Polnocna, bardzo niebezpieczne panstwo wschodu. Tam juz bombki typu A produkuja i swiat o tym wiedzial, ale nie zareagowal, bo? Bo nie ma po co tam wchodzic. Kraj niezasobny w cokolwiek. Nie interesuje zachod, bo nie ma surowcow dla zachodu interesujacych. Wiem, slyszalam, ze uciekinierzy z tego kraju prosza zachod o interwencje. tam przeciez siedza ludzie w obozach i po 30 lat, ale zachod odgania te glosy jak natretne muchy...Nie ma po co tam isc. W imie demokracji? W imie obrony demokracji ( takie hasla rzucilo USA swoim zolnierzom kiedy wkraczali do Iraku) ida wojska zachodu na bliski wschod, bo tam sa interesujace ich zasoby (ropa). Teraz takowe zasoby odkryto w Afganistanie i...ilez tam zolnierzy w misjach pokojowych powedrowalo...wydaje mi sie , ze ochorna miejscowych to majmniejsze piwo. Tam chroni sie paliwo. Prosze Cie IV, nie zarzucaj wschodowi nieumiejetnosc gospodarowania zasobami, bo przy takiej polityce obcych, trudno jest tym krajom stanac na nogi. A prawa narzuca silniejszy i jest nim w tym ukladzie zachod.
   I dobrze, ze juz widzisz, rozumiesz, ze bardzo czesto ucziwosc to pojecie wzgledne. inaczej funkcjonuje u bogatych, inaczej na dole.

   Usuń
  5. A to racja teraz ekolodzy pod różnymi stowarzyszeniami terroryzują ludzi i mieszkańców danych terenów, Muszę ci jednak powiedzieć, że to dotyczy też Polski. Otóż mieszkańcy Ojcowa i okolic oraz mieszkańcy Jerzmanowic mają teraz wielki problem z parkiem Ojcowskim, który utrudnia im życie przepisami o ochronie przyrody. Wyobraź sobie, że ten park Ojcowski próbuję się rozszerzać na inne okoliczne miejscowości zabraniając budowy domów a nawet remontowania budynków już istniejących., Co jest totalnym absurdem a jednocześnie pozwala budować wybranym osobom domy i hotele na terenach objętych ochroną, czyli to, co piszesz dla tych na górze są inne prawa a tych na dole inne.
   Nie sądzę, aby akurat w tym przypadku Unia Europejska i Ekolodzy maczali w tym swoje palce raczej to jest takie lokalne utrudnianie ludziom życia i nie ma to nic wspólnego z dyrektywami światowymi, unijnymi. To za mała sprawa, aby się tym mocarstwa zajmowały. Stąd też mój pogląd o utrudnianiu sobie życia i brak umiejętności gospodarowania swoimi zasobami. Zapewne masz racje, że niekiedy mocarstwa utrudniają życie regionom słabszym jednak myślę, że część winy ponoszą ludzie z tamtych terenów, bo nie za bardzo chcę wierzyć w spisek mocarstw.
   Co do ingerowania świata zachodu pełna zgoda . Tu się liczą dla nich interesy i nic więcej .
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Japonka. Wygrala kiedys ich "Idola", cz tez "MAm talent"
  https://youtu.be/16vE9N97T9s
  https://youtu.be/sWpagumKM5g

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wschód jest także bardzo umuzykalniony. Znaną artystką ze wschodu jest niejaka Alsou bardzo fajna piosenkarka śpiewająca po angielsku i rosyjsku tu masz link
   https://www.youtube.com/watch?v=LrT19qwLBio
   https://www.youtube.com/watch?v=nz_JyKIey-8

   Usuń
  2. Alsou, jedna z wielu utalentowanych dziewczyn swiata...ale nie ma w glosie czegos co by zaskoczylo:)
   Wschod jest utalentowany tak samo jak zachod. Sila lezy w ilosci ludzi. MAle panstewka maja takich talentow niewatpliwie mniej ( pwiedzmy Finlandia) w porownaniu do wielkich mocarst, mocarstw wielonarodowosciowych ( USA). Tam dopiero mozna przebierac i wybierac- jest potencjal.
   W sprawie literatury. Nasza literatura nie jest najgorsza, ale prawda jest, ze Rosjanie maja moc...nazwiska , ktore w tej dziedzinie wymiataja:)

   Usuń
  3. Jest taki rosyjski spewak Leontiew sie nazywa. Czas mlodosci naszej Maryli Rodowicz- sporo ona tam u nich koncertowala i Leontiew byl swego czasu w Polsce znany, tak samo jak i Pugaczewa.
   Zapodam Ci utwor Leontiewa, kotry wykonal jeden z mlodych tamtejszych talentow w programie, ktory my w Polsce znamy pod nazwa "Twoja twarz brzmi znajomo".

   Bardzo mi sie to wykonanie podoba:
   https://youtu.be/6i5J8H38gT4

   A to ulubienica mojej mamy ( swego czasu ma sie rozumiec, bo teraz jej nie slucha z braku mozliwosci), robiaca normalny pop:
   https://youtu.be/D89nijPr7m8

   Usuń
  4. No i wschodnie disco:
   https://youtu.be/_CzKEPnkPlo

   O Boze jaki mezczyzna! Chce miec z toba syna i chce miec z toba corke...i corke ... i corke... O Boze jaki mezczyzna......Brak mi slow aby opisac moja milosc...

   Piosenka z zartem:))

   Usuń
  5. Jeśli chodzi o Rosję to oprócz literatury mają bardzo dobry poziom medycyny. Ich pewne rozwiązania są lepsze niż np. Amerykańskie. Niestety nie są zbyt polaryzowane a niekiedy bywają świadomie pomijane a to jest wielki błąd.
   Mam na myśli skomplikowane terapie leczenia uszkodzeń np. rdzenia kręgowego .. Mają wielkie sukcesy w tej dziedzinie.
   Uważam, że pewne rzeczy świat zachodu powinien przejąć od krajów wschodu, Nin negować ich osiągnięć. To samo dotyczy państw wschodu, które powinny zrezygnować z niepraktycznych swoich rozwiązań (np. egzamin na prawo jazdy , programy szkolne ) a wziąć np. amerykańskie, które po prostu jest lepsze i bardziej bezpieczne.
   Świat zachodu niestety kieruję się ku Islamowi i tolerują rzeczy karygodne natomiast ignoruje kraje np. Europy środkowo wschodniej. Dla mnie to jest właśnie niezrozumiałe. Otwieranie się na Islam, zamykanie się na kultury bardziej cywilizowane, mające drobne kłopoty, ale jednak mające coś do zaoferowania.

   Usuń
 4. Alsou zawdzięcza karierę swojemu wpływowemu ojcu, który ma przyjaciół i pozycje . Wszystkie artykuły na jej temat wprost to opisywały a Alsou tego nie ukrywa. Gdyby zaczynała jak zwykła dziewczyna nie osiągnęłaby takiego sukcesu. Takie są niestety realia .Talent talentem, ale jak cię ktoś nie podsadzi to nie wiele osiągniesz.
  Tu ci podaje link do rosyjskiej piosenki Alsou
  https://www.youtube.com/watch?v=CYe9hiOWcZc
  Fajne piosenki mi Aniu zalinkowałaś ;-)

  OdpowiedzUsuń