wtorek, 15 marca 2016

Flamenco -cygański taniec

 

               Wiosna jeszcze nie nadeszła, ale myślę, że pora zastanowić się nad zmianami wszak życie nie lubi monotonni i stagnacji. Pomyślałam sobie, że może warto nauczyć się czegoś nowego, pomyślałam o Hiszpanii…
               Powiedźcie mi, z czym kojarzy Wam się Hiszpania? Mnie kojarzy się z Corridą, słońcem, pięknymi plażami, z przepyszną kuchnią śródziemnomorską, winem, oliwą z oliwek oraz z …najbardziej magicznym i porywającym tańcem andaluzyjskich Cyganów zwanym Flamenco. Wyobraźcie sobie czerwień wina, szmer rozkładanych wachlarzy, szelest falban i dźwięk gitary a cały ponury nastrój minie …

Poprzez flamenco rozwijamy najgłębsze życiowe uczucia: miłość, rozczarowanie, tragedię. Dlatego może ta sztuka tak dociera do ludzi, jest głęboka i żywa. To nie kwestia mody, bo każda moda przemija.

              A czym jest Flamenco?  Flamenco to nieposkromiona namiętność. To muzyka, która z jednej strony wyraża tęsknotę, smutek, żal a z drugiej radosną zabawę i cieszenie się codziennością taka, jaka jest.Nawet, jeśli nie wszystko w nim zrozumiecie to go odczujecie, bo flamenco wyraża przede wszystkim uczucia, emocje a one zawsze są prawdziwe. Na tym polega fenomen flamenco.  Z resztą zobaczcie sami …;-)

 


 
            A TU możecie nauczyć się tańczyć jak andaluzyjscy cyganie i przy okazji ubarwić szarą polską rzeczywistość, do czego Was serdecznie namawiam.Radości i muzyki nigdy nie jest za wiele. Powodzenia.

Źródła


4 komentarze:

 1. Kazdy z tancow ma swoj charakter. trzeba tylko znalezc odpowiedni charakter dla siebie. Tobie podoba sie flamenco. Wydaje mi sie dosc trudny...
  Chyba bym sie w tangu odnalazla:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście każdy Aniu jest inny i każdego kręci coś innego, ma inne zainteresowania. Czy Flamenco jest trudnie? Myślę, że tak jak każdy inny taniec. Trzeba poświęcić mu sporo czasu, aby tańczyć tak jak tancerze na tych filmikach. Jednak chodzi o to, a by próbować czegoś nowego a nie, aby tańczyć perfekcyjnie,
   Flamenco kojarzy mi się z takim gorącym cygańskim tańcem i z wolnością, swobodą wyrażania siebie stąd ten post.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Flamenco to przede wszystkim kobieta. Nie trzeba dodawać, że piękna kobieta. Piękna kobieta w pięknej stylowej sukni. Sam taniec jest dość prosty, główny element to energiczne przytupywanie, stepowanie w butach na wysokim, grubym obcasie, połączone z misternymi ruchami rąk i zawijaniem suknią niczym torreador muletą. Mimo prostoty to trzeba umieć robić. Czasem zresztą tancerce towarzyszy uczennica, dziewczynka naśladująca jej ruchy. Zapewne córka, gdyż ta sztuka jest przekazywana w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Klasyczny zespół flamenco oprócz frontmenki tworzy jeszcze siedzący mężczyzna, który śpiewa i gra na gitarze, oraz drugi, który klaszcze do rytmu. Choć tylko klaszcze, jego rola też jest ważna. Czasami tancerka używa jeszcze kastanietów lub tamburyna, ale nie jest to żelazny wymóg.
  Cały występ robi duże wrażenie. Przechodząc obok nie sposób nie zatrzymać się choć na chwilę, by posłuchać i popatrzeć. Magia flamenco działa na każdego.
  Krabikord

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że też cię zafascynowało Flamenco i chyba wiem, dlaczego; -))) A jeśli chodzi o kobiety to mężczyźni też sami tańczą ten taniec, chociaż faktem jest , że taniec kobiety jest bardziej urozmaicony choćby poprzez strój.
  Tu masz link
  https://www.youtube.com/watch?v=Pi4alsGXn8g
  Pozdrawiam serdecznie .

  OdpowiedzUsuń