czwartek, 28 marca 2013

Święta Wielkanocne w Meksyku !


             Nie lubię Świąt Wielkanocnych są smutne i ponure i najchętniej bym je zlikwidowała. Wolę Święta Bożego Narodzenia świecące choinki, prezenty itp. miłe wydarzenia. Są jednak osoby, które lubią właśnie Święta Wielkanocne sama nie wiem, co oni w tych świętach widzą, Z powodu tego nadchodzącego ponuractwa postanowiłam, że przybliżę niektórym z Was Święta Wielkanocne w Meksyku, które są bardziej kolorowe  i radośniejsze. A więc :

             W Meksyku Święta Wielkanocne trwają dłużej niż w Europie, czyli całe 14 dni  . Tak Moi Drodzy 14 dni wolnych od szkoły, pracy i innych przyziemnych, nudnych obowiązków a za to mają huczne imprezy do białego rana. Ludzie bawią się na ulicach, odprawiają wspólne modły oraz uczestniczą w tanecznych, teatralnych widowiskach. Można tylko pozazdrościć!

              Pierwszy tydzień Świąt Wielkanocnych w Meksyku zwanym  Samana Santa (święty tydzień) zaczyna Niedziela Palmowa Meksykanie uczestniczą  w wielkich  ulicznych procesjach i pala palmy. W Wielki Piątek przebrani w kostiumy odgrywają najważniejsze sceny z życia Jezusa. W Wielką Sobotę po święceniu pokarmów ma miejsce palenie figurek ,kukły Judasza i oczekiwanie na zmartwychwstanie Chrystusa  Najbardziej hucznie obchodzona jest Niedziela Wielkanocna w tym dniu organizowane są zabawy do białego rana, tańce i pokaz fajerwerków oraz spożywanie wielkanocnych potraw .

           Drugi tydzień świąt zwanym Semana Pascua Meksykanie spędzają nad ciepłym  morzem łącząc święta z odpoczynkiem i wakacjami a my w tym czasie możemy załapać się na zimną kąpiel z okazji lanego poniedziałku.

           Nic jednak nie spada z nieba Imprezy w Meksyku trwają, co prawda kilka dni, ale wcześniej są starannie przygotowywane przez osoby, które wcześniej uczestniczyły w takich imprezach. Największym zaszczytem jest otrzymanie roli Jezusa i Marii Magdaleny, ale tak naprawdę wszyscy uczestniczą w przygotowaniach do spektaklu szyjąc kostiumy i przygotowując rekwizyty.                Tak wyglądają święta wielkanocne w Meksyku a jak wyglądają w Polsce sami wiecie. Pozostaję mi życzyć Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych i mokrego Dyngusa w tym roku raczej śniegowego dyngusa. ;-)

Źródła  :

simexico.pl 

2 komentarze:

 1. Nieźle :) ...14 dni świętowania. U nas by nie przeszło, nie ta mentalność.
  /wielu zapiłoby się na śmierć - tak by świętowali/

  Iv, spokojnych i choć trochę radosnych świąt Ci życzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt nie mamy takiej mentalności a szkoda byłoby ciekawiej i weselej . Również życzę Wesołych Świąt . ;-)

   Usuń