Sztuki walki dla większości ludzi kojarzą się z zadawaniem ciosów i robieniem wpierdolu tym kto na to zasługuję i do pewnego stopnia jest to prawda ,ale każda sztuka walki ma pewien głębszy sens , swoją filozofię ,Jest ona dostępna dla każdego kto chce ją poznać bez względu na stan zdrowia , płeć czy drogę którą podążamy , Znalazłam pewien tekst i film z Brucem Lee jednym z najsłynniejszych mistrzów sztuki walki , warto się z nią zapoznać a może ona wam pomoże w tym nowym roku, który raczej do łatwych należeć nie będzie ..
Kiedy Bruce Lee zaczął grać główne role w popularnycktórą praktycznie jest dla każdego kto chce ja poznać bez względu na to jakie ma się ciała , zdrowie h filmach, stał się sławny na całym świecie. Jednak ten utalentowany mistrz sztuk walki był kimś więcej niż hollywoodzkim przystojniakiem. Wychował się w Hongkongu i od najmłodszych lat pozostawał pod wpływem wschodniej szkoły myślenia, dlatego też zyskał uznanie jako filozof i pisarz. Zrobił doktorat z filozofii na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Stąd, dzisiaj chcemy podzielić się z Wami 7 lekcjami, w których Bruce Lee przedstawił, czym jest adaptacja
Bruce Lee był ważną postacią, która rozbudziła zainteresowanie sztukami walki wśród ludzi na Zachodzie. Bruce Lee był bardzo charyzmatyczny i szybko stał się wzorem dla wielu osób. Każdy wywiad z nim był pełen magii i mądrości.
Jedną z najmocniejszych rozmów z nim był jego ostatni wywiad, który ukazał się dopiero w 2007 roku. W tym wywiadzie Lee mówił o głębokim znaczeniu koncepcji adaptacji. Swoje poglądy streścił w cytacie, który później stał się bardzo znany: „Bądź wodą, przyjacielu”. Przeanalizujmy jego intrygującą perspektywę o tym, czym jest adaptacja, przedstawioną w 7 zasadach .
1. Bruce Lee o adaptacji – zmiana jest naturalna
Na Zachodzie uczymy się ustalać cele, osiągać je i utrzymywać sukces. Bardzo rzadko jesteśmy przygotowani na wielkie straty, jakie przynosi życie. Dlatego narzekamy, że nie ma już tego, co było kiedyś lub że kiedyś było lepiej.
Bruce Lee podkreślił znaczenie zrozumienia, że nic nie pozostaje takie samo. Wszystko jest w ciągłym ruchu i transformacji. Opieranie się tej rzeczywistości powoduje tylko cierpienie. Zaakceptowanie, że wszystko się zmienia, jest podstawą adaptacji.
2. Rzeczywistość jest ważniejsza niż wierzenia
Koniec końców króluje rzeczywistość, a nie przekonania o rzeczywistości. Często zaskakuje nas coś, co się dzieje i uważamy, że nie powinno się wydarzyć to, co się stało. Zdradza to nasze przekonanie, że rzeczywistość powinna spełniać nasze oczekiwania, a nie na odwrót: że nasze zasady dotyczące świata powinny opierać się na rzeczywistości.
Nie da się zrozumieć rzeczywistości w całkowicie obiektywny i prawdziwy sposób. Sposób, w jaki „tłumaczymy” bodźce zmysłowe, zawsze ma pewien margines błędu. Kiedy dzieje się coś, co naszym zdaniem było nie do pomyślenia, rzeczywistość pokazuje nam, jak bardzo się myliliśmy.
3. Zniszczenie i kreacja idą w parze
Rzeczywistość płynie wraz z własną mądrością. Kiedy coś się kończy lub zostaje niszczone, pojawiają się również początki czegoś nowego. Jeśli coś ulegnie destrukcji, oznacza to, że czas się skończył, jego cykl się skończył. Ale ten proces nie powinien być postrzegany jako coś negatywnego.
Aby iść przed siebie, ludzie lub przedmioty muszą zniknąć, aby pojawiły się nowe. Zamiłowanie do pewnych nawyków lub sytuacji również musi ulegać modyfikacji. Ci, którzy to rozumieją są w stanie zajrzeć do gruzów przeszłości i zobaczyć nowe możliwości i szanse.
4. Nie jesteśmy sami w procesie transformacji
Wszyscy wpływamy i jesteśmy pod wpływem naszego otoczenia. Właśnie dlatego Bruce Lee powiedział, że każda indywidualna zmiana implikuje zbiorową zmianę i odwrotnie. Kiedy otoczenie ewoluuje, tak samo dzieje się z przebywającym w nim człowiekiem.
Indywidualna ewolucja jest wkładem w świat. Jednocześnie pomaganie innym w zmianie i ewolucji ułatwia rozwój osobisty. Nie można odseparować kogoś od grupy społecznej, do której należy.
Każda indywidualna zmiana implikuje zbiorową zmianę i odwrotnie. Kiedy otoczenie ewoluuje, tak samo dzieje się z człowiekiem.
5. Wszystko, co istnieje jest w ruchu
Obecność to synteza przeszłości i nasion przyszłości. Przeszłość, nasze wspomnienia i dotychczasowe zdarzenia objawiają się dziś w innej formie niż wtedy, kiedy pierwotnie nastąpiły. Dlatego przeszłość dokładnie taka, jaka się wydarzyła już nie istnieje. Istnieje raczej w taki sposób, w jaki dziś o niej myślimy.
Nie ma przyszłości, jeśli teraźniejszość nie jest całkowicie bezpieczna i jeśli nie pozwala na naturalny przepływ. Szansa, którą mamy tu i teraz służy zasianiu nasion, a nie określeniu przyszłości. To, co dopiero nadejdzie jest niepewne, dlatego ta obecna chwila jest jedyną rzeczą, która jest prawdziwa i warta uwagi.
6. Nie ma esencji ani ustalonej rzeczywistości
Na Zachodzie dużo mówi się o „esencji” rzeczy. Jest to część idei, że istnieją stałe elementy, które są niezmienne w czasie, co sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Dlatego mówimy o esencji ludzkości i społeczności oraz o innych koncepcjach, które zakładają, że rzeczywistość jest statyczna.
Inaczej jest w koncepcji, którą przedstawił Bruce Lee. Tożsamość człowieka może się całkowicie zmienić. Jeśli na przykład ktoś jest nieśmiały, nie oznacza to, że jest kimś takim, tylko że przechodzi przez pewien etap. W przyszłości może się zdarzyć coś zupełnie innego.
7. Niech rzeczy płyną, nie próbuj ich kontrolować
Próba kontrolowania własnej rzeczywistości lub innej osoby prowadzi do frustracji. Tak czy inaczej, wszystko jest tak, jak powinno być. Każdy jest taki, jaki powinien być, przynajmniej w danym momencie. Nikt nie ma absolutnej kontroli nad tym, co dzieje się w życiu. Jak mówił Bruce Lee, powinniśmy być jak woda, która dostosowuje się i przybiera postać tego, co znajdzie po drodze.
Bruce Lee, dzieląc się swoimi lekcjami, wywarł duży wpływ na Zachód. Jego lekcje reprezentują sposób postrzegania rzeczywistości bardzo odmienny od dominującego w naszym społeczeństwie. W jego światopoglądzie nie ma potrzeby przejmowania władzy nas sobą ani nad innymi. Zamiast tego powinniśmy szanować dorozumianą logikę rzeczywistości, która zawsze różni się nieco od naszych oczekiwań.
https://pieknoumyslu.com/bruce-lee-o-adaptacji/
Wejście smoka na początku lat 80. było niesamowitym sukcesem. Byłam w kinie kilka razy. Też się nim pasjonowałam i filozofią Wschodu w młodości. To było wszechogarniające zainteresowanie. Pisałam nawet pracę magisterską na temat wpływów Wschodu na literaturę polskiego modernizmu.
OdpowiedzUsuńTeraz Bruce Lee to legenda.
Też oglądałam ten film ,ale nie w kinie .Filozofia wschodu i sztuki walki są fascynujące. One także pomagają rozwiązywać problemy zdrowotne, więc nie jest tak ,że są one tylko dla idealnie zdrowych. Warto je poznać . Pozdrawiam.
UsuńBruce Lee był współautorem wielu książek, ale najciekawsza chyba jest "Tao of Jeet Kune Do". Napisał ją podczas leczenia kontuzji kręgosłupa, będąc przez pewien czas przykuty do łóżka. Jest to zbiór jego myśli filozoficznej natury, ale też odnoszących się do samych sztuk walki. Szczególnie krytycznie odnosił się do tradycyjnych stylów i szkół, których poznał wiele teoretycznie i praktycznie. Odkrył wtedy, że większość z nich naucza skostniałych schematów, wielu zupełnie bezużytecznych w praktyce. Dlatego też jego "styl" Jet Kune Do uczył zupełnie innego podejścia, "bezstylowego". Nie negował on wcale wcześniejszych dokonań, ale podporządkował je zasadzie "Bierz to, co użyteczne, odrzucaj to, co takim nie jest". To było inspiracją do powstania "stylu" American Eclectic, a także wielu późniejszych systemów walki wręcz. Przy okazji też na bazie jego pomysłów dotyczących sparringów treningowych powstał potem taki sport, jak kick boxing w różnych wersjach.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :) Krabikord
W Sztukach walki najważniejsze jest to co jest skuteczne i użyteczne pod względem samoobrony ale także zdrowia , bowiem są tacy co przedobrzają a potem maja problemy zdrowotne . Mnie ostatnio fascynuje Tai chi .Tai chi pomaga także w magii...Dziękuję ci za ten komentarz chętnie przeczytam tą książkę . Pozdrawiam.
UsuńSwojego czasu w Polsce można było dostać podziemne, pirackie wydanie polskiego tłumaczenia. Czy teraz jest ona osiągalna, już legalnie, tego nie wiem, poszperaj w internecie.
UsuńPodobno większość dawnych, klasycznych sztuk walki miała początek jako zestaw ćwiczeń zdrowotnych, dopiero potem odkryto, że wiele tych ruchów może też służyć jako broń.
Taichi też można używać do walki pod nazwą taichi chuan (chuan - pięść), jest też japoński odpowiednik taikyoku ken, ale aby umieć to zastosować trzeba bardzo wiele lat praktyki, choć pewne nawyki ruchowe przydają się, gdy ćwiczymy inny, łatwiejszy do użycia system, wiec warto ćwiczyć wtedy peane elementy jako uzupełnienie. Taichi chaun to przodek jujitsu, judo, aikido, chinna, a także wielu innych stylów zwanych wewnętrznymi lub miękkimi.
Obecnie jest tendencja do tworzenia systemów mieszanych, zgodnie zresztą ze wskazówkami Bruce Lee. Zalecał on również dostosowanie technik do możliwości swojego ciała. Dla jednych pewne techniki mogą być idealne, a dla innych nie ma sensu, aby się im za bardzo poświęcali.
Książki Bruce Lee chętnie bym poczytała spróbuje ściągnąć albo z docer albo z chomikuj . Poszukam na pewno . Natomiast ja znalazłam inna książkę również bardzo ciekawą Ashida Kim Żelazne ciało Ninja ściągnąć można z docer. Pozdrawiam serdecznie.
UsuńTai chi i mnie interesuje ale dotychczas nie trafiłam na żadne lekcje.
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że Bruce Lee napisał doktorat z filozofii.
Przed napisaniem posta też tego nie wiedziałam nie był jak widać tylko zabijaką .;-) Jeśli chodzi o Tai chi to tu mogę pomóc.
Usuńhttps://taichikung.pl/index,pl.html
https://www.taoisttaichi.org/pl/
Ten ostatni link to link do federacji międzynarodowej Tai chi ,znajdziesz więc również w Niemczech .Powodzenia.