Pokazywanie postów oznaczonych etykietą America Latina. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą America Latina. Pokaż wszystkie posty

środa, 9 października 2019

Idziemy na Wybory !


             13 października będziemy wybierać swoich przedstawicieli do parlamentu. Kogo wybrać? Na kogo głosować? O to jest pytanie. Dość trudne, bo opozycja w naszym kraju nie jest zbyt wartościowa tak delikatnie  rzecz ujmując. Pokazały to choćby czarne protesty, w których politycy opozycji brali udział a potem głosowali za zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej.                 Ktoś powie ,napisze, że skoro opozycja jest taka ohydna i beznadziejna to  może  warto zagłosować na partie rządzącą Prawo i Sprawiedliwość. Ma ona wszak świetne programy socjalne, spełniło obietnice wyborcze np,. obniżenie wieku emerytalnego podniosły emerytury i renty. 
                To prawda, ale PIS jest partią konserwatywną, w którym kobiety mimo dostawania 500 plus i innych udogodnień wiele stracą, ponieważ PIS chce tradycyjnego modelu rodziny, w którym kobieta ma gorszą pozycję, więc na dłuższą metę  ich sytuacja pod względem kulturowym i mentalnym bardzo się pogorszy, Życie w społeczeństwie konserwatywnym nie jest rzeczą łatwą takie społeczeństwo prędzej czy później zaczyna zabraniać ci podejmowania decyzji, zmusza do takiego stylu życia, który nie będzie  ludziom  odpowiadał . Wyłamanie się z konserwatywnych schematów grozi ostracyzmem społecznym, odrzuceniem a w skrajnych przypadkach nawet uszczerbkiem na ciele, zdrowiu a nawet życiu człowieka . 
              Wystarczy popatrzeć jak żyją kobiety w niektórych krajach, np.  Ameryki Łacińskiej nie mają tam zbyt  wielu   praw. Rząd PiS dąży do modelu latynoskiego a niektórym polskim politykom bardzo się podoba prezydent Brazylii   Jair Bolsonaro i jego konserwatywna polityka nie tylko klimatyczna, ale i społeczna.
                Kogo więc wybrać, jeśli nie  po drodze nam z częścią opozycji, którą ja osobiście nazywam wolnorynkowo konserwatywną ? Ponieważ część opozycji buduje swój liberalizm na maksymalnych ideach wolnorynkowych a nawet bym powiedziała złodziejskich, mafijnych machlojach i poprzez to uważają, że są  proeuropejscy, nowocześni natomiast w kwestiach wolności światopoglądowej są konserwatystami takimi samymi jak PIS jeśli  nie gorszymi.
                 Kiedy były protesty Komitetu Obrony Demokracji w skrócie zwanej Kodem, która walczyła o wolne sądy dołączyła niemal do nich cała opozycja.  Napisałam niemal, ponieważ tylko jedna partia protestowała sama i nie dołączyła do Kodu twierdząc, że ten ruch jest niczym innym, jak przedłużeniem poprzedniej koalicji rządowej.. Ta partia może być świetną alternatywą dla ludzi, którzy widzą wady opozycji i nie byli fanami Kodu.
             Tą  partią  jest  partia  Razem z liderem teraz już formalnym Adrianem Zandbergiem. W wyborach parlamentarnych  w 2015  roku partia Razem  nie wystartowała  z koalicją lewicową teraz zmienili zdanie, ale tylko z powodu arytmetyki wyborczej. Idą razem z SLD i Wiosną   Roberta Biedronia i jest duża szansa , że wejdą do parlamentu   , więc nie musicie się obawiać ,że wasz głos  będzie stracony . 
              Tli się u mnie nadzieja ,że będą mieć więcej głosów niż Platforma Obywatelska, która tak naprawdę już raczej nigdy nie wygra wyborów, bo większość obywateli Polski nie chce powrotu do tego co było , więc głos na PO tak naprawdę jest głosem straconym. Przedstawiam Wam kilka bardzo ciekawych postulatów  partii  Razem a link do całego programu podam Wam na końcu oraz program całej koalicji lewicowej na wybory parlamentarne 2019. 
             Warto się z nimi zapoznać i zagłosować na  ludzi  konkretnie z partii Razem po to, aby weszły osoby nowe a nie ludzie, którzy już posłami byli. Co prawda ordynacja wyborcza jest, jaka jest, więc wiadomo, że jedynki mają największe szanse, ale mimo wszystko  należy  głosować na nowe osoby, po to aby coś w Polsce się zmieniło na lepsze . Nie musimy głosować na mniejsze zło . Tym razem mamy wybór przynajmniej do sejmu   i od nas zależy  jak  będzie wyglądała  scena polityczna na najbliższe lata..


Program Lewica Razem 

Edukacja[edukacja seksualna, cyfrowe klasy]

W swoim programie wyborczym dotyczącym edukacji politycy Lewicy nie zapowiedzieli powrotu do gimnazjów, które zlikwidował rząd PiS. Co znalazło się w edukacyjnym programie SLD?
  • szkoła ucząca współpracy nie rywalizacji
  • obowiązkowy, wolny od ideologicznych nacisków przedmiot, który będzie koncentrować się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o zdrowiu i seksualności człowieka
  • cyfrowe klasy z nowoczesnym wyposażeniem

Służba zdrowia [więcej lekarzy, mniejsze kolejki]

  • każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 złotych
  • kolejka do lekarza specjalisty nie będzie dłuższa niż 30 dni
  • większa liczba lekarzy o ponad 50 tysięcy w ciągu najbliższych sześciu lat.

Polityka społeczna, pieniądze, przedsiębiorczość [500+, emerytura minimalna, becikowe, ZUS, alimenty]

Lewica przed wyborami zapowiada, że nie zniesie programu 500+. Obiecuje za to kolejne formy wsparcia konkretnych grup społecznych.
  • gwarantowana emerytura minimalna
  • wsparcie dla osób niesamodzielnych
  • wsparcie opiekunek i opiekunów
  • tanie mieszkania na raty
  • koniec reprywatyzacji
  • zachowanie 500+
  • becikowe
  • ściganie alimenciarzy
  • firmy rozliczane przez internet
  • zniesienie ryczałtowego ZUS
  • program Kopernik

Prawo, praworządność [Konstytucja, prokuratura]

Lewica zapowiada rozliczenie poprzedniego rządu PiS. Jak przekonują jej liderzy to właśnie politycy związani z partią rządzącą odpowiadają za naruszenia konstytucji.
  • rozliczenie winnych łamania Konstytucji
  • przywrócenie niezależności instytucjom państwa prawa
  • rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego od ministra sprawiedliwości
  • kalendarz przywrócenia praworządności

Ochrona Środowiska , ekologia [węgiel w energetyce, leśnictwo, likwidacja pieców kopciuchów]

  • pakiet dla lasów
  • Polska przyjazna zwierzętom
  • koniec dominacji węgla
  • dwa miliony nowych pieców
  • własna energia

Rolnictwo [ubezpieczenia rolników, energia odnawialna]

    • powszechny system ubezpieczeń dla rolników
    • prosty system zrzeszania się rolników
    • odnawialne źródła energii w rolnictwie

Światopogląd, ideologie, LGBT [religia w szkołach, związki partnerskie, kościół, świeckie państwo]

  • kasy fiskalne dla księży
  • likwidacja funduszu kościelnego
  • wycofanie religii ze szkół
  • likwidacja klauzuli sumienia
  • równość małżeńska i związki partnerskie dla wszystkich

Niektóre postulaty samej Partii Razem;
  1. Wraz z postępem automatyzacji będziemy mogli pracować coraz krócej. Wprowadzimy 35-godzinny tydzień pracy. Zapewnimy wszystkim zatrudnionym co najmniej 35 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Zlikwidujemy 12-miesięczny okres rozliczeniowy, dzięki któremu firmy unikają dziś płacenia pracownikom za nadgodziny. Będziemy dążyć do ujednolicenia czasu pracy w całej Unii Europejskiej.
  2. Podniesiemy kwotę wolną od podatku do dwunastokrotności minimum socjalnego.
  3. Wprowadzimy sprawiedliwą i progresywną skalę podatkową. Mniej zarabiający będą wreszcie płacić mniejsze podatki niż milionerzy.
  4. Będziemy renegocjować umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z rajami podatkowymi. Wszyscy obywatele Polski prowadzący interesy w Polsce mają obowiązek płacić podatki w kraju. Wprowadzimy zasadę przepadku celowo nieujawnionych dochodów.
  5. Stworzymy państwowy program budowy mieszkań pod wynajem, finansowany bezpośrednio z budżetu centralnego. Skończymy z pośrednim dofinansowywaniem deweloperów i banków z publicznych pieniędzy. Interwencja państwa ureguluje rynek mieszkaniowy, obniży ceny mieszkań i zwiększy ich dostępność.
  6. Wygasimy roszczenia reprywatyzacyjne; tym samym skończymy z wyrzucaniem ludzi na bruk przez oszustów.
  7. Zlikwidujemy składkę zdrowotną – służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa.
  8. Zatrzymamy komercjalizację opieki zdrowotnej. Zamiast limitów procedur placówki medyczne będą otrzymywały finansowanie na personel i bieżące utrzymanie.
  9. Decyzja o urodzeniu dziecka powinna należeć tylko do osoby ciężarnej. Popieramy złagodzenie prawa aborcyjnego. Wprowadzimy dostęp do bezpłatnych, legalnych zabiegów przerywania ciąży bez zasłaniania się klauzulą sumienia
  10. .Zmienimy prawo narkotykowe, by marihuana była legalna. Odejdziemy od karania za zażywanie substancji psychoaktywnych. Zaoszczędzone na tym pieniądze przeznaczymy na finansowanie terapii uzależnień.
  11. Wprowadzimy bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych i średnich. Dzieci nie będą musiały nosić do szkoły ciężkich tornistrów – będą mogły przechowywać podręczniki w szkole.
  12. Zatrzymamy likwidację i prywatyzację szkół. Wykorzystamy spadek liczby dzieci rozpoczynających naukę do zmniejszania liczebności klas. Zwiększymy subwencję oświatową, wesprzemy dodatkowymi funduszami szkoły poza wielkimi miastami.
  13. Odtworzymy stopniowo sieć lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych. Zamiast wydawać pieniądze na pokazowe projekty, takie jak Pendolino, skoncentrujemy inwestycje na przewozach lokalnych.
  14. Ograniczymy wynagrodzenia poselskie do trzykrotności płacy minimalnej. Powiązanie wynagrodzenia parlamentarzysty z płacą minimalną pomoże posłom pamiętać, jak wyglądają realia życia przeciętnych Polaków.
  15. Chcemy demokratyzacji procesu wyborczego. Wprowadzimy system Pojedynczego Głosu Przechodniego (tzw. STV), w którym obywatele głosują na osoby, a jednocześnie zapewniona jest reprezentacja mniejszości.
  16. Wprowadzimy zasadę, że wniosek o referendum podpisany przez 500 tysięcy obywateli nie może zostać zignorowany przez Parlament.
  17. Wprowadzimy maksymalnie dwie kadencje dla prezydentów oraz burmistrzów miast. Zasadą tą obejmiemy także parlamentarzystów.
  18. Zniesiemy kryterium uprawniające do pobierania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Przeniesiemy obowiązek ścigania osób uchylających się od płacenia alimentów na państwo.
  19. Wybudujemy w każdej gminie dzienny dom opieki dla osób starszych i zależnych finansowany z budżetu państwa. Ośrodki Pomocy Społecznej będą zatrudniać opiekunów osób zależnych. Każdy opiekujący się stale osobą zależną powinien mieć prawo do urlopu wypoczynkowego, chorobowego oraz emerytury.
  20. Zapewnimy miejsca w przedszkolach i żłobkach dla wszystkich dzieci, które tego potrzebują. W wybranych placówkach zapewnimy opiekę popołudniową i weekendową.

  

czwartek, 22 września 2016

Chile w Krakowie ;-)

            Po wejściu Polski do Unii Europejskiej otworzyliśmy się  bardziej na świat. Ruch turystyczny zwłaszcza w Krakowie zawsze był duży, ale ostatnio, co mnie trochę zdziwiło jest sporo zagranicznych studentów, co jeszcze parę lat temu było znikomym zjawiskiem.  
            W końcu Erasmus i inne wymiany międzynarodowe dają szanse na pojechanie do jakiegoś kraju na studia a nawet dają możliwość przeniesienia się na zagraniczną uczelnie i dokończenia na niej studiów. 
            Czasy zmieniły się na lepsze jeszcze kilkanaście lat temu mało, kto miał możliwość studiować np. w Paryżu czy Mediolanie .Teraz niemal dla wszystkich jest to możliwe i jeszcze można uzyskać na to stypendium, co prawda niskie, ale jednak zawsze jakaś pomoc to jest.
           Zazwyczaj wymiany studenckie są między uczelniami europejskimi, ale z tego, co wyczytałam dla różnego rodzaju zapaleńców, dla których Europa to za mało jest możliwość wyjechanie na wymianę do bardziej egzotycznego zakątka świata i poznania tamtejszej kultury i ludzi  oraz poszerzenia  horyzontów i wiedzy o świecie .
           W te wakacje miałam okazję spotkać muzyków z Chile , którzy grali naprawdę świetną muzykę na krakowskich plantach aż szkoda, że nie nagrałam ich występu, ale zrobiłam zdjęcia.
           Ciekawa jestem, co ich do Polski sprowadziło Studia a może włóczenie się po świecie? 



 

Link;

niedziela, 31 stycznia 2016

Latynoska herbata ,czyli coś o Yerba Mate...

              Odkąd zainteresowałam się Ameryką Łacińską staram się próbować potrawy i napoje z tamtego regionu świata.Lubię potrawy meksykańskie a ostatnio polubiłam Yerba Mate zwanym też po prostu Mate.  Herbata jest szczególnie popularna w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii.
               Na ulicach w Ameryce Południowej prawie wszędzie możecie spotkać ludzi noszących charakterystyczne naczynia z tykwy z bombillą i termosy z gorącą wodą do przygotowania naparu. Herbata ta jest nie zwykle popularna i ceniona przez Latynosów za swoje właściwości zdrowotne. Uważają oni, że Mate pomaga lepiej tolerować ciepłą, wilgotną pogodę. Na upały idealna jest zimna wersja Mate, zwana terere.

A o  to inne jej właściwości  zdrowotne; 
  • Ma działanie pobudzające, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne.
  • Zapobiega otyłości, wspomaga odchudzanie i pobudza proces trawienia
  • Hamuję uczucie głodu i powoduje uczucie sytości
  • Obniża poziom złego cholesterolu (LDL).
  • Działa przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie.
  • Poprawia krążenie
  • Działa odtruwająco
  • Jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, żelaza, sodu, potasu, krzemu i fosforu
  • Zawiera witaminę A, B1, B2 i C.
  • Wzmacnia odporność
  • Wspomaga koncentrację i zwalcza stres 

              Tradycyjna herbata Yerba Mate jest parzona i pijana najczęściej z naczyń zrobionych z owoców tykwy. Do tykwy wsypuje się dużo większe ilości suszu niż w przypadku herbaty - około 2/3 naczynia. Liście są wielokrotnie zalewane wodą i napar jest wypijany przez rurkę z filtrem (bombilla).

              W naszych realiach gdzie nie mamy dostępu do odpowiednich naczyń możemy pić Yerba Mate ze zwykłych torebek. Ja bardzo polubiłam herbatę firmy Yer -Vita , która  jest najlepsza na rynku herbacianym, najbardziej oddaje smak prawdziwej Yerba Mate z krajów Ameryki Łacińskiej.



             Pamiętajcie, że do smaku tej herbaty trzeba się przyzwyczaić na początku ma ona gorzki smak, Docenienie i przyzwyczajenie się do smaku tego napoju może przyjść  dopiero  po jakimś czasie. Do Yerba Mate  można dodać sok owocowy lub cytrynę.
               Na zachętę  napiszę Wam, że ten napój poleca podróżniczka Beata Pawlikowska, która codziennie rano pije Yerba Mate i zachwala jej walory, chociaż jak sama pisała w sowich książkach pierwsze zetknięcie z herbatą nie było przyjemne.
              Spróbujcie, bo dzięki temu poczujecie się jak w Ameryce Południowej , powinniśmy się przyzwyczajać do kuchni i napojów z tamtego regionu świata;-)

Linki;
Yerba Mate
Yer -vita -Yerba Mate

czwartek, 14 stycznia 2016

Koniec Europy ,czyli czas na Amerykę Łacińską


           Czas Europy powoli, lecz nieubłaganie dobiega końca. Nie dostrzeganie tego faktu jest naiwnością. Ostatnie wydarzenia w noc sylwestrową w Niemczech zaskoczyły całą Europe. Uchodźcy napastowali, gwałcili i okradali Niemki. Wiek kobiet nie odgrywał żadnej roli, bo nawet kobiety dojrzałe nie uchroniły się od ich napastowania! To samo działo się w Szwajcarii, Austrii i Szwecji.
           A politycy, którzy zaprosili tych niby uchodźców wyrazili jedynie swoje oburzenie i poradzili kobietom, żeby wypracowały sobie kodeks postępowania i dostosowały się do uchodźców. Obrzydliwe prawda? Ale niestety prawdziwe.
Policja nie reagowała na to, co działo się w noc sylwestrową za to użyła gazu łzawiącego przeciwko manifestantom, którzy protestowali przeciwko gwałtom na kobietach dokonanych przez uchodźców.
             Tak mniej więcej w skrócie można opisać to, co dzieję się w Europie. Co będzie dalej?  Z zachowania polityków wynika, że będzie coraz gorzej. Muzułmanie będą nas mogli bezkarnie zabijać, gwałcić, okradać a my, jeśli będziemy wyrażać negatywne o nich zdanie zostaniemy posądzeni o mowę nienawiści a gdy będziemy się bronić to będą nas wsadzać do więzień jak przestępców.
             Przekonała się o tym jedna z użytkowniczek facebooka, która została oskarżona przez sąd za mowę nienawiści, ponieważ napisała, że uchodźcy to brudasy i że gardzili oferowaną im pomocą. Czyli wyrazić własnego zdania o gwałcicielach nie można, bo będziemy mieć sprawy sądowe a jak będziemy się bronić przed napadem to pewnie wsadzą nas do więzienia za rasizm.
            To, co się dzieje jest przerażające i trzeba się zastanowić, co dalej z naszą przyszłością, jak pokierować dalej swoim życiem, aby było szczęśliwe. Dokąd uciec przed islamską inwazją i głupimi politykami, którzy chcą z naszego życia uczynić piekło? Trudna sytuacja, ale z prawie każdej trudnej sytuacji jest jakieś wyjście.
           Myślałam, myślałam i chyba znalazłam jakieś rozwiązanie. Co prawda jest to rozwiązanie dla nielicznych osób nie dla wszystkich, ale jednak światełko w ciemnym tunelu można zobaczyć.;-)
             Jeśli Europa upadnie pod falą islamistów trzeba będzie przenieść się do Ameryki Południowej. W Ameryce Południowej większość krajów jest wyznania katolickiego, ale także osoby niewierzące też mogą znaleźć tam miejsce dla siebie.
              Poszukałam, poczytałam i wybrałam klika liberalnych krajów z tego regionu świata. Warto się z nimi zapoznać choćby, dlatego, żeby mieć jakiś plan ucieczki od tego, co nas czeka. A wiec o to liberalne kraje Ameryki Łacińskiej;

Gujana; Język urzędowy Język Angielski
Gujana Francuska; Język urzędowy Język Francuski
Urugwaj; Język urzędowy Język Hiszpański (kraj laicki)
Surinam; Język urzędowy Język Niderlandzki
Kostaryka; język urzędowy Język Hiszpański.

Pozostaję nam, więc powoli przygotowywać się do podróży; -) Powodzenia;-)

Linki o Ameryce Łacińskiej