sobota, 28 maja 2016

Polska pedagogika wstydu ...


          Przysłano mi bardzo ciekawy artykuł na temat polskiej pedagogiki wstydu. Zastawiam się czy rzeczywiście taka pedagogika jest lub była prowadzona. Czy może nasze niespełnione tendencje nacjonalistyczne powodują takie poglądy, lub też chęć odrębności od innych narodów, bo uważamy, że powinniśmy bardziej walczyć o swoje interesy?
           A skoro według niektórych osób nie walczymy tzn., że jest prowadzona polityka wstydu.  Mimo różnicy w prowadzeniu polityki zagranicznej PiS i poprzednich rządów ja jakoś nie widzę tej pedagogiki wstydu, o którym mówi ten artykuł. A co wy na ten temat myślicie?

 ***
Podaliśmy dziś informację, że w ważnej gazecie chińskojęzycznej ukazał się materiał o dziejach Polski, która prezentowana była jako "najsilniejsze państwo w Europie". Od razu wywiązała się pod tym polemika i gorączkowe "prostowanie", że Polska nigdy nie była najsilniejsza, a w ogóle Rzeczpospolita to była jakaś pomyłka, która się rozpadła. Tak głęboko w nas wniknęła ta wszechobecna i natrętna pedagogika wstydu spod znaku "polskich obozów", która każe nam za wszystko się wstydzić i przyjmować pozycję uniżoną wobec zachodnich panów, że niektórzy pewnie gotowi byliby do prostowania tajwańskiej prasy piszącej o naszej historii bez tego wdrukowanego nam kompleksu.
W efekcie o kraju z najbogatszą w Europie tradycją tolerancji pisze się jako o zaścianku.
Kraj, który uratował Żydów od zagłady średniowiecznej i do dziś jest jednym z najmniej antysemickich - prezentowany jest jako współwinny Holocaustowi.
Kraj, który ratował Europę przed największymi zagrożeniami zewnętrznymi, prezentowany jest jako egoistyczny, choć altruizm wobec Europy zaprowadził nas donikąd i stale był jedynie wykorzystywany.
Nawet rola w rozszyfrowaniu Enigmy została nam zabrana.
Tymczasem kiedy się patrzy na nasze dzieje z dystansu, wyłania się coś unikalnego: kraj, który nie wprowadził zamordyzmu politycznego zbudował największy organizm polityczny w Europie.
I w taki sposób mogą nas widzieć Azjaci.
Jest to z pewnością wybitnie korzystne w świetle współpracy z tym regionem świata.
China Times to czwarta największa gazeta na Tajwanie, o orientacji prochińskiej. Kilka tez Chen Qingyu o Polsce:
- Rzeczpospolita była największym i najludniejszym państwem Europy.
- Była państwem wieloetnicznym, któremu ton nadała polska szlachta.
- Polska stworzyła najbardziej zaawansowany system polityczny w Europie, upadł, bo nie osiągnął dojrzałości i jego słabości zostały wykorzystane przez sąsiadów.
- O wielkości Rzeczypospolitej świadczy fakt, że w okresie swojego schyłku pokonała Imperium Osmańskie, ratując integralność Europy.
http://photo.chinatimes.com/20160514001524-260812

Tymczasem w Polsce wciąż dominuje pedagogika wstydu. Oto w natemat: W ostatnim czasie w Niemczech Zachodnich gwałtownie wzrosła skala kradzieży. Czyżby miało to związek ze wzmożoną falą imigracji? Ależ skąd, przekonuje Jakub Noch. Wszystko to wina Polaków! http://natemat.pl/175959,nowa-fala-jumy-przygraniczne-gangi…

Prawda jest natomiast taka, że to Polska jest największą ofiarą zorganizowanej na wielką skalę kradzieży, kiedy ukradziono społeczeństwu majątek, który wypracowało pokolenie powojenne. Kradzież dokonała się w dużej mierze w zgodzie z ustanowionym na tę potrzebę transformacyjnym prawem. I dziś nowymi właścicielami tegoż skradzionego majątku są bardzo często podmioty zza zachodniej granicy. A wyrabianie w nas poczucia wstydu za wszystko usprawiedliwiało cały ten proceder, przekonując Polaków, że nie są w stanie sami się rządzić.

czwartek, 19 maja 2016

Dylemat blogowy...;-)


 

          Zastanawiam się nad założeniem nowego bloga o książkach. Pisałabym w nim mini recenzje moich ulubionych książek lub takich, które uważam za godne polecenia. 
         Mam, co prawda konto na Lubimy czytać dodaje tam książki, można dodawać tam opinie, recenzje a nawet ulubione cytaty, ale nie mam jakoś szczególnego zaufania do portali internetowych. Trudno w nich coś zmienić, edytować tekst a bywa, że nie możesz nawet usunąć swojego tekstu.
         Nie zamierzam pisać jakiś długich tekstów, bo nikt długich recenzji raczej nie czyta tasując tekst wzrokiem, dlatego zastanawiam się czy nie wystarczyłaby podstrona do bloga.
         Zastanawiam się jak taka podstrona bloga wygląda w użyciu praktycznym czy łatwo dodaję się nowe notki?
Wiem , że mogę dodać nową etykietę do bloga, ale wydaję mi się, że moja pisanina o książkach na tym  blogu  nie będzie za bardzo pasować i będzie nie przejrzyście.

           Niby nic nieznaczący dylemat, ale mam już trzy blogi plus blog z linkami, czyli razem cztery blogi. Z tego też powodu  czytelnicy mogą pogubić się w moich witrynach; -))). No cóż będę musiała sprawę przemyśleć i chyba skłaniam się ku założeniu nowego bloga.;-)

poniedziałek, 9 maja 2016

Color Of Your Life.


              W tym roku Polskę na konkursie Eurowizji reprezentuję Michał Szpak z piosenką  Color Of Your Life.
            Mimo tego, że konkurs Eurowizji jest konkursem bardziej politycznym niż muzycznym, liczy się to czy dane państwo jest lubiane w regionie mam nadzieję, że ta piosenka zajmie wysokie miejsce w rankingu, ponieważ na to zasługuję. Michał ma świetny  głos a tekst piosenki jest naprawdę dobry .
         Osoby mieszkające w Polsce nie będą mogły głosować na reprezentanta Polski, ale ci, którzy mieszkają za granicą już tak. Pozostaję mi tylko trzymać kciuki za Michała i jego piosenkę . 

No one is forever beautiful and young
 Everything you know just disappears
 Fame and gold are nothing you can be sure
 When there is no love in your heart
 The choice is yours who you really want to be
 Don't be afraid of your destiny
 So when you feel that everything is lost

 You need to know there's no life without fear
Tell me black or white
 What color is your life
Try to ask your heart
Who you really are